Artykuły

Łańcut. Ruszył 49. Muzyczny Festiwal

Gala operowo-operetkowa, w której zabrzmiały najbardziej znane arie z oper, operetek, a także utwory z musicali zainaugurowała w sobotni wieczór 49. Muzyczny Festiwal w Łańcucie (Podkarpackie).

W koncercie, który odbył się przed wejściem głównym do łańcuckiego zamku, dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich wystąpiła orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Solistami koncertu natomiast było sześcioro artystów Rzeszowskiej Filharmonii.

Gospodarzem wieczoru był Bogusław Kaczyński, który po 19 latach przerwy wrócił na łańcucki Festiwal. Wprowadził on tłumnie zgromadzoną publiczność w świat oper, operetek i musicali. Na ten koncert organizatorzy przygotowali na widowni prawie trzy tysiące miejsc.

Na tegorocznym Festiwalu, który potrwa do 30 maja, zaplanowano łącznie 14 koncertów, w tym cztery nocne. Jest to największa jak dotąd w historii Festiwalu liczba koncertów. Większość z nich odbędzie się tradycyjnie w sali balowej łańcuckiej rezydencji Lubomirskich i Potockich.

Cały Festiwal odbędzie się w duchu rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, stąd w repertuarze kilku koncertów znajdą się jego kompozycje. Przed festiwalową publicznością wystąpią soliści, orkiestry, zespoły i chóry - łącznie ponad 200 artystów z Polski, Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Rosji, Litwy, Izraela, USA. W programie imprezy znajdzie się zarówno muzyka kameralna, koncert symfoniczny, jak i recital i koncerty jazzowe.

Wśród gwiazd, których występy uświetnią tegoroczną imprezę znalazła się m.in. Kaja Danczowska z córką Justyną, Leszek Możdżer, Krzysztof Jakowicz, Waldemar Malicki, Barbara Hendricks.

Tegorocznemu Festiwalowi towarzyszy wystawa "Bliźniemu swemu", na której można obejrzeć prace najwybitniejszych polskich artystów, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Rafała Olbińskiego, Franciszka Maśluszczaka, Zdzisława Beksińskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara. Na zakończenie imprezy odbędzie się licytacja tych dzieł, a dachód z niej zostanie przeznaczony na przeciwdziałanie bezdomności oraz na dokształcanie i dożywianie dzieci i młodzieży.

Organizatorem Festiwalu, którego historia sięga 1961 roku, jest Państwowa Filharmonia im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Dyrektorem naczelnym Festiwalu jest dyr. Filharmonii Rzeszowskiej Marta Wierzbieniec, a nad jego formą artystyczną czuwa Vladimir Kiradjiev, dyr. artystyczny filharmonii w Rzeszowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji