Artykuły

"CAR PAWEŁ I" MEREŻKOWSKIEGO w Teatrze Ziemi Pomorskiej

Na zakończenie sezonu dyrekcja Teatru Ziemi Pomorskiej w Toruniu wystawiła dramat Dymitra Mereżkowskiego pt "Car Paweł I".

Reportaż ten historyczny - jak śmiało można by nazwać sztukę - jest napisany z głęboką znajomością duszy rosyjskiej, duszy wschodniej. Spośród postaci wysuwa się car Paweł I, car samowładca, satrapa azjatycki, bezwzględny, lecz równocześnie tchórz, który drży o życie i we wszystkich osobach, które go otaczają, widzi zbirów lub morderców. Psychika aktorów dramatu rosyjskiego niekiedy jest obca człowiekowi o kulturze zachodniej- Na szczęście tematy rosyjskie przestały być modne w Polsce.

Czołową rolę cara Pawła odtworzył znakomity artysta Kazimierz Junosza-Stępowski, bawiący od dłuższego już czasu na gościnnych występach w teatrze toruńskim. Junosza rolę cara od długich już lat gra prawie na wszystkich większych scenach Polski. Jest to jego ulubiona rola. Czy jednak słusznie?

Porównuję Stępowskiego w innych kreacjach, które widzieliśmy na naszej scenie. Jest przemiły w "Starym winie" i "Azaisie", buja od niego pańskość i poczucie wyższości w "Głupim Jakubie", lecz w "Carze Pawle I"? Czy mundur odpowiada Junoszy? - Mimo wszystko genialny artysta dał na kapitalną kreację.

Z innych wykonawców poszczeg. ról należy wymienić: Wł.Surzyńskiego (następca tronu - Aleksander), Hannę Małkowską (carowa) i A. Radwan-Łodzińskiego (hr. Pahlen). Wykazali oni głębokie wyczucie i wydobyili z siebie "maximum".

Reżyserował Antoni Piekarski z wielką pieczołowitością. Tylko na miłość Boską - określić egzemplarz! Dekoracje inż. Małkowskiego bardzo staranne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji