Artykuły

Jan Peszek na scenie Teatru "Studio"

Na trzecie już przedstawienie ze swej wakacyjnej oferty zaprasza Teatr Studio. Tym razem będzie to "Scenariusz dla nie istniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" - sztuka napisana przez jednego z najbardziej oryginalnych kompozytorów współczesnej polskiej awangardy, a zarazem dramaturga, twórcę teatralno-muzycznych happeningów - Bogusława Schaeffera.

Scenariusz... powstał w 1963 roku, w ciągu kilku zaledwie dni, ale przez wiele lat nie był wykonywany, gdyż - jak sugeruje tytuł - Schaeffer nie wierzył, by istniał aktor, który mógłby podjąć się zrealizowania tej oryginalnej partytury scenicznej. Taki wykonawca narodził się dopiero później: był nim Jan Peszek, obecnie występująca w zespole Starego Teatru w Krakowie.

Scenariusz... jest - podobnie jak większość pozostałych sztuk Schaeffera - scenicznym traktatem o współczesnym teatrze, jego możliwościach i niemożnościach. Muzyka została tu zredukowana do kilku efektów akustycznych, dominuje słowo podbudowane mistrzowskimi działaniami aktorskimi Jana Peszka.

Swój scenariusz... Peszek prezentuje już od blisko 10 lat na różnych scenach w kraju i za granicą (gra go również w języku angielskim). Wzbudza podziw swym zawodowym mistrzostwem, inwencją nieustannie uzupełnia utwór o nowe pomysły), i dowcipem - sztuka Shaeffera jest bowiem dziełem w stosunku do teatru głęboko ironicznym.

"Scenariusz dla nie istniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego", Jan Peszek: przedstawia na scenie Teatr Studio w Warszawie 22, 23, 24 i 23 sierpnia o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji