Artykuły

Peszek za darmo

Jan Peszek wystąpi w Gdańsku. Jego monodram "Scenariusz dla nie istniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" będzie można obejrzeć bezpłatnie 13 sierpnia o godz. 20 w kościele św. Jana w Gdańsku.

Wybitny aktor zaprezentuje się przy okazji warsztatów teatralnych, które organizuje Międzynarodowy Dom Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana M. Kolbego (DMK) w Gdańsku. Jan Peszek jest aktorem teatralnym i filmowy. Po ukończeniu krakowskiej PWST w 1966 zaangażował się do Teatru Polskiego we Wrocławiu. Potem pracował m.in. w Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze Nowym w Poznaniu, Teatrze im. J. Słowackiego i Starym Teatrze w Krakowie. Najważniejsze role Jana Peszka powstały na scenach krakowskich. Wysoko ocenieni byli jego Gonzalo w "Transatlantyku" (1982) i Fior w "Operetce" Witolda Gombrowicza (1988), ponadto Ojciec w "Braciach Karamazow" Dostojewskiego (1990), Pchełka w "Antygonie w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego (1994), Senator w Mickiewiczowskich "Dziadach" (1995). W ostatnich latach Peszek zajmuje się również reżyserią i produkcją własnych spektakli, jak np. "Sanatorium pod Klepsydrą" Brunona Schulza, z którym występował również w Japonii. Jest wykładowcą krakowskiej PWST.

Wystąpił m.in. w filmach: "Był jazz" Feliksa Falka (1984), "Pożegnanie jesieni" Mariusza Trelińskiego (1990). Wyreżyserował "Wariata i zakonnicę" Witkacego i "Romea i Julię" Szekspira.

"Scenariusz dla nie istniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" dla Jana Peszka napisał Bogusław Schaeffer, kompozytor, autor prac naukowych z zakresu muzyki współczesnej, równolegle piszący sztuki teatralne (m.in. "Kwartet dla czterech aktorów"). Peszek będzie odtwórcą tytułowej i jedynej roli - Możliwego Aktora Instrumentalnego. Zaproszenia na "Scenariusz" można odbierać od poniedziałku do piątku w godz. 10-15 w DMK (ul. św. Trójcy 4), Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35) oraz na godzinę przed spektaklem w kościele św. Jana. Wcześniej zobaczymy go w Gdańsku również podczas Festiwalu Szekspirowskiego w "Królu Learze" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego z Teatru Nowego w Łodzi.

Polsko-niemieckie warsztaty, których pedagogiem będzie artysta, odbędą się 10-17 sierpnia. Obok Peszka poprowadzi je Halina Słojewska, wybitna aktorka teatru Wybrzeże, która sprawuje nad zajęciami opiekę merytoryczną. Koszt uczestnictwa wynosi 250 zł (zakwaterowanie, wyżywienie, bilety na spektakle). W programie warsztatów przewidziane są m.in. spotkania z ludźmi teatru, ćwiczenia sceniczne, wizyty w trójmiejskich teatrach. Uczestnicy zajęć mieszkają w DMK. Program uwieńczą polsko-niemieckie przedstawienia powarsztatowe na dziedzińcu przy kaplicy św. Anny. Szczegółowe informacje i zapisy można uzyskać w DMK przy ul. św. Trójcy 4, tel. 301 57 21.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji