Artykuły

Jeśli taniec, to tylko w Bytomiu!

Katowice starają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, za to Bytom od lat jest nieformalną światową stolicą tańca - przynajmniej przez dwa tygodnie w roku, kiedy to odbywają się Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej organizowane przez Śląski Teatr Tańca - pisze Anna Wróblowska w Gazecie Wyborczej - Katowice.

Działaniami Śląskiego Teatru Tańca śmiało można by obdarować kilka instytucji kultury. Przygotowywanie premier to zaledwie część pracy teatru. Działania skupiają się także wokół jedynego w Polsce Wydziału Teatru Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Fundacji Śląskiego Teatru Tańca i Fundacji Tańca Współczesnego. Ponadto zespół dokłada wszelkich starań, aby podczas swoich licznych zagranicznych podróży artystycznych promować nie tylko swoje działania, ale także Bytom, Śląsk i Polskę.

Poza normalną działalnością raz w roku - na przełomie czerwca i lipca - Śląski teatr Tańca organizuje dwutygodniową ucztę dla fanów tańca i tancerzy - Międzynarodową Konferencję Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej. Obchodzący w tym roku swe siedemnaste urodziny festiwal bardzo szybko stał się nie tylko wizytówką teatru, ale także Bytomia i regionu.

Wciągu 16 dotychczasowych edycji do Bytomia zaproszono 350 zespołów z całego świata. Trudno chyba znaleźć kraj, którego reprezentacja nie zdążyła pojawić się na deskach Śląskiego Teatru Tańca. A jeśli takowe jeszcze pozostały, można przypuszczać, że zawitają do śląskich teatromanów już niebawem. Konferencja pozwala na zaprezentowanie zarówno uznanych na światową skalę gwiazd tańca współczesnego, jak i ciekawych grup spoza wielkich ośrodków tańca. W ramach letniego święta tańca współczesnego wystąpiły m.in. takie sławy, jak: Philadanco, Dayton Contemporary Dance Company, Alonzo King Dance Company, Jose Limon Dance Company, Jennifer Muller Dance Company, Battery Dance z USA, Compagnie Philippe Saire ze Szwajcarii, Kibbutz Contemporary Dance Company z Izraela [na zdjęciu], Kokoro Dance z Kanady, Daghdha z Irlandii, Granhoj Dance z Danii, Random i Diversion z Wielkiej Brytanii, Anjika z Indii.

Do dziś wspomina się tutaj wizyty kultowej grupy Ultima Vez z Belgii, a przede wszystkim Michaiła Barysznikowa z zespołem White Oak Dance Project. W tegorocznym programie imprezy znalazły się zespoły z Singapuru, Rosji, Finlandii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Węgier, a także Compagnie Thor z Belgii, która spektaklem "D'Orient" kilka lat temu dosłownie rzuciła na kolana festiwalową publiczność, oraz uwielbiany w Polsce duet Yossi Berg & Oded Graf. Celem Konferencji jest także prezentowanie polskich zespołów tańca współczesnego na arenie międzynarodowej - w tym roku oprócz gospodarzy wystąpi m.in. Polski Teatr Tańca z Poznania.

Poza prezentacjami festiwalowymi, impreza organizowana przez Śląski Teatr Tańca to także szereg projektów edukacyjnych i społecznych. Najbardziej rozbudowany jest dział warsztatów tanecznych, prowadzonych przez nauczycieli z Polski i całego świata. Tancerze o różnym stopniu zaawansowania przez dwa tygodnie poznają tajniki rozmaitych technik tańca współczesnego oraz wzbogacają swoją wiedzę z zakresu kompozycji i pracują nad rozwijaniem indywidualnego stylu.

Oprócz warsztatów tanecznych organizowane jest mnóstwo zajęć dla: menedżerów sztuki, historyków i krytyków tańca, fotografów tańca. Równolegle odbywają się projekty społeczne: warsztaty tańca integracyjnego, warsztaty terapii przez ruch, warsztaty tańca dla seniorów, warsztaty tańca dla dzieci i młodzieży. Podobnie jak w latach poprzednich, festiwalowi towarzyszy również Mała Konferencja Tańca przeznaczona dla zaledwie kilkuletnich amatorów tej formy sztuki, warsztaty radiowe czy Ogólnopolski Turniej Tańca Street Dance. Projekty odbywające się w ramach imprezy anektują nie tylko przestrzeń Śląskiego Teatru Tańca, ale także różne punkty Bytomia, dzięki czemu miasto przez te dwa wakacyjne tygodnie naprawdę żyje tańcem, a setki zagranicznych gości co roku opuszczają Polskę z pozytywnymi wrażeniami. I tak powinno być! W tym roku tancerze spotkają się już 27 czerwca. Festiwal potrwa do 10 lipca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji