Artykuły

Warszawa. Trójmiejscy artyści laureatami Nagród im. Kiepury

Tancerka Franciszka Kierc [na zdjęciu] i baryton Mikołaj Zalasiński z Opery Bałtyckiej oraz Jerzy Rudzki, scenograf współpracujący z Teatrem Muzycznym im. Baduszkowej, zostali laureatami Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Wręczenie wyróżnień w sobotę 15 maja w Warszawie.

Teatralne Nagrody Muzyczne zostały powołane do życia w 2007 r. przez warszawski Mazowiecki Teatr Muzyczny Operetka. W założeniu honorują one dokonania artystów związanych z szeroko pojętym teatrem muzycznym, czyli musicalem, operą i operetką. Mają charakter ogólnopolski, przyznawane są w dwunastu różnych kategoriach (m.in. najlepszy spektakl, reżyser, dyrygent, choreograf) za konkretne osiągnięcia - zgłaszane przez teatry - w roku poprzedzającym ich wręczenie. W jury konkursu zasiadają śpiewacy Zdzisława Donat i Wiesław Ochman, choreograf Zofia Rudnicka, dyrygent Tadeusz Strugała oraz dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetka Włodzimierz Izban.

Franciszka Kierc z Bałtyckiego Teatru Tańca (czyli prościej: z baletu Opery Bałtyckiej) nagrodę odbierze w kategorii najlepsza tancerka. W zeszłym roku Kierc zatańczyła m.in. główną partię kobiecą w balecie inspirowanym sztuką Williama Szekspira "Romeo i Julia" w choreografii Izadory Weiss. Za swoją kreację tancerka zdobyła już Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska.

Mikołaj Zalesiński jest solistą Opery Bałtyckiej, od kilku lat jednym z filarów tego zespołu. W zeszłym roku zaśpiewał tytułową partię w "Eugeniuszu Onieginie" Piotra Czajkowskiego w reżyserii Marka Weissa-Grzesińskiego.

Jerzy Rudzki jest uznanym scenografem - na swoim koncie ma w sumie około 200 realizacji na scenach całego kraju oraz w Teatrze TV. Z gdyńskim Teatrem Muzycznym im. Baduszkowej współpracował wielokrotnie (m.in. przy "Klatce wariatek", "Pinokiu" czy "Kiss Me, Kate"); w zeszłym roku przygotował tam efektowną scenografię do musicalu "My Fair Lady" w reżyserii Macieja Korwina.

Gala wręczenia Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury odbędzie się w sobotę o godz. 19 w Warszawie, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Uroczystość będzie transmitowana na żywo w Programie I Polskiego Radia oraz na specjalnym telebimie ustawionym na stołecznym rynku Starego Miasta. Galę poprowadzi Maria Szabłowska i Wiesław Ochman, zagra orkiestra Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury pod dyrekcją Tadeusza Strugały.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji