Artykuły

Warszawa. Klata, Passini, Żuławski tworzą serial teatralno-naukowy

Co łączy Bartka Konopkę, Pawła Passiniego, Xawerego Żuławskiego, Jana Klatę, Wojciecha Farugę, Łukasza Chotkowskiego? To, że wszyscy stali się reżyserami w ramach projektu "Serial "XIX>XXI. Powrót do przyszłości".

Pozwala on przyjrzeć się XIX-wiecznym marzeniom i wynalazkom z naszej, XXI-wiecznej perspektywy Złożą się na niego zdarzenia teatralne, które zostaną zaaranżowane w przestrzeni miejskiej.

Twórca "Królika po berlińsku" Bartek Konopka, odpowiedzialny za pierwszy odcinek serialu, wystartował już 8 maja. Na tapetę wziął początki kina i wynalazek zwany kinematografem. W drugim odcinku widzowie, zgromadzeni 22 maja na placu Krasińskich w Warszawie, wezmą udział w niecodziennej sesji fotograficznej Izabeli Łęckiej, bohaterki "Lalki" Bolesława Prusa. Mózgiem tego odcinka będzie Wojciech Faruga.

Trzecia odsłona projektu to przewidziany na 26 czerwca koncept teatralny Pawła Passiniego, który zajmie się zjawiskami, jakimi są fale elektromagnetyczne oraz radioodbiornik. Kolejny odcinek to teoria ewolucji, z którą zmierzy się Wojciech Faruga. 7 sierpnia natomiast Łukasz Chotkowski zaprosi na wyjątkowy "Koncert na telegrafy". W szóstym odcinku Xawery Żuławski dotknie w podobny sposób tajników psychoanalizy. I na zakończenie całego przedsięwzięcia, czyli w październiku tego roku, Jan Klata przedstawi zagadnienia aerodynamiki. Szczegóły na www.serial.kopernik.org.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji