Artykuły

Rzym. Rozpoczął się festiwal kultury polskiej Corso Polonia

Niezwykły wieczór dedykowany związkom Polaków z Haiti zainaugurował w piątek w Rzymie 8. edycję festiwalu kultury polskiej Corso Polonia. Organizator przeglądu - Instytut Polski - wyjaśnił, że impreza jest skromniejsza z powodu tragedii pod Smoleńskiem.

Podczas spotkania pod hasłem "Polacy z Haiti" w odnowionym gmachu Instytutu nad Tybrem przypomniano ważny epizod z historii Polski, jakim było wysłanie na wyspę przez Napoleona kilku tysięcy żołnierzy z Legionów polskich, których potomkowie wciąż tam żyją. Spotkanie to było jednocześnie okazją do wyrażenia solidarności z krajem zniszczonym w styczniu przez katastrofalne trzęsienie ziemi. Nadzwyczajnym gościem wieczoru była urodzona w dawnej polskiej wiosce ambasador Haiti we Włoszech Geri Benoit. Przybył także antropolog Leszek Kolankiewicz. Ilustracją do opowieści o Haiti i Polakach były zdjęcia Światosława Wojtkowiaka i Barbary Kaniewskiej.

- Postanowiliśmy rozpocząć Corso Polonia od arcyciekawej historii Polaków na Haiti, a nasze zainteresowanie tym krajem rozbudziła tragedia trzęsienia ziemi. Jesteśmy zaś podekscytowani tym, że ambasador Haiti w Rzymie z pochodzenia jest Polką - powiedział PAP dyrektor Instytutu Polskiego Jarosław Mikołajewski.

W niedzielę w prestiżowym rzymskim klubie jazzowym Casa del Jazz wystąpi z repertuarem chopinowskim wokalistka Grażyna Auguścik. Jej koncert "Chopin 200" to element obchodów dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora. W tym samym miejscu 19 maja odbędzie się koncert amerykańskiego jazzmana

Benniego Maupina, ucznia legendarnego Johna Coltrane'a, który zagra z młodymi polskimi jazzmanami.

20 maja gościem Cinema Farnese na Campo de'Fiori będzie Jerzy Stuhr, który od kilku miesięcy przebywa w Rzymie w związku ze swym udziałem w kręconym właśnie przez Nanniego Morettiego filmie "Habemus papam". Polski aktor zaprezentuje jeden z pierwszych filmów Krzysztofa Kieślowskiego "Spokój", w którym zagrał główną rolę.

22 maja będzie dniem polskiego dokumentu, podczas którego w Nuovo Cinema Aquila odbędzie się pierwsza we Włoszech projekcja nominowanego w tym roku do Oscara "Królika po berlińsku" Bartosza Konopki, a także filmu Macieja Drygasa "Usłysz nas wszystkich".

W czasie spotkania 26 maja przypomniana zostanie postać reżysera i producenta filmowego Michała Waszyńskiego (1904-1965), który we Włoszech nakręcił w 1946 roku film "Wielka droga" i współpracował z legendą kina Orsonem Wellesem. Był również, jak się podkreśla, odkrywcą talentu aktorskiego Audrey Hepburn i Sophii Loren.

27 maja odbędzie się prezentacja włoskiej edycji tomu poezji Józefa Czechowicza. Twórczości Juliana Tuwima dla najmłodszych poświęcone będzie spotkanie 3 czerwca, zorganizowane z okazji wydania we Włoszech zbioru jego wierszy, nagrodzonego na targach książki dla dzieci w Bolonii.

4 i 5 czerwca wystąpi w Rzymie Teatr Montownia, który wystawi "Zabawę" Sławomira Mrożka oraz spektakl "Utwór sentymentalny na czterech aktorów". Festiwal kultury polskiej zamknie zaś 9 czerwca spektakl Teatru Nowego z Krakowa "Filozofia w buduarze" na letniej scenie jednego z najpiękniejszych rzymskich zabytków - Term Karakalli.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji