Artykuły

Z dniem 1 stycznia 1975...

Z dniem 1 stycznia 1975 dyrekcję i kierownictwo artystyczne Teatru Nowego obejmuje Kazimierz Dejmek. Po rezygnacji Jerzego Zegalskiego, od początku sezonu 1974/75 Kazimierz Dejmek będzie pełnił - do chwili objęcia kierownictwa - funkcję konsultanta artystycznego, jego zastępcą d/s artystycznych będzie w tym czasie Wojciech Pilarski.

Nagrodzony "Srebrną Łódką" spektakl "Kubusia fatalisty" w Teatrze Nowym podoba się bardzo publiczności. Trochę bardziej krytycznie ocenia przedstawienie recenzent "Odgłosów" Stefan Kubicki:

"Trochę mi ten spektakl przypomina dyplomowe przedstawienia studentów szkoły aktorskiej. Dużo ruchu, popis sprawności fizycznej i swobodne eksperymentowanie. Scena bez kurtyny, aktorzy na oczach publiczności wcielają się w kolejne role z zachowaniem jednego kostiumu, umowność gestu i sytuacji, kontakt z widownią w postaci biegania aktorów po sali, dialogowanie z foteli przeznaczonych dla publiczności, no i na koniec kanonada z korkowców. Czy nie należałoby zrezygnować z niektórych popisów sprawności fizycznej na korzyść czytelności tekstu? Myślę, że z części bieganiny po widowni i dialogowania z pierwszego rzędu można by zrezygnować z pożytkiem dla spektaklu. A ze śpiewaniem w tym przedstawieniu jest tak, jak to zwykle bywa "trochę dobrze, trochę źle", sądzę że w niektórych przypadkach przymuszanie aktora do ziewania przyniosło efekt niezamierzony (...)

Kubuś Sochnackiego jest jeszcze jedną dobrą rolą tego świetnego aktora. Jest także popisem jego umiejętności warsztatowych. Każdą sytuację sceniczną, każdy dialog prezentuje lekko i dowcipnie. Potrafi ukryć wysiłek fizyczny, pokonać zmęczenie i przez ponad dwugodzinny spektakl ani przez chwilę nie wychodzi z roli, ani przez moment nie widzimy prywatnego Sochnackiego, co się niestety innym aktorom zdarzało dosyć często."

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji