Artykuły

Warszawa. Nagrody dla audiobooków na Targach Książki

Na rozpoczętych wczoraj w PKiN Warszawskich Targach Książki wręczono pierwsze nagrody. Dla wydawnictw do słuchania, czyli audiobooków.

W kategorii literatura piękna zwyciężyła "Czytelniczka znakomita" Alana Bennetta, w interpretacji Anny Seniuk (Media Rodzina).

Za najlepszą edycję "kryminału i sensacji" jury, w skład którego weszli m.in. reżyser Teatru PR Janusz Kukuła, plastyk Andrzej Pągowski i aktor Michał Żebrowski, uznało "Komórkę" Stephena Kinga.

Dla oficyny Albatros A. Kuryłowicz przeczytał ją Zbigniew Zapasiewicz. Lektorzy: Jerzy, Maciej i Marianna Stuhrowie przekonali jury do wydawnictwa "Stuhrowie. Historie rodzinne"(Wyd. Literackie).

Książką Audio 2009 dla dzieci i młodzieży zostały "Nosorożce w dorożce i inne wiersze" Ludwika J. Kerna, w opracowaniu muzycznym Macieja Mulawy oraz interpretacji Krzysztofa Kowalewskiego i Agnieszki Suchory (Akademia Rozwoju Wyobraźni BUKA).

Przeczytany przez Jana Peszka "Wroniec" Jacka Dukaja, w opracowaniu graficznym Jakuba Jabłońskiego (Literackie) wyróżniono za opracowanie graficzne.

"Grzeczne dziewczynki stoją w miejscu, a przebojowe kobiety robią karierę" Kate White,w interpretacji Magdaleny Korczyńskiej (MT Biznes) wygrały w kategorii "Poradniki / inne".

Internauci wybrali za to "Detektywa Pozytywkę" Grzegorza Kasdepke, w interpretacji Krzysztofa Tyńca (Audio Liber).

Audiobooki to coraz popularniejsza w Polsce forma lektury. Z roku na rok rośnie liczba wydawanych tytułów. W 2009 ukazało się ponad 1200 pozycji. Była wśród nich, nie startująca w konkursie, monumentalna edycja "Narrenturm"Andrzeja Sapkowskiego z udziałem ponad 100 aktorów.

- Książki audio odpowiadają na potrzeby nowoczesnego, zabieganego "czytelnika", który często nie ma czasu na czytanie, a chciałby mieć stały kontakt z najlepszą literaturą - komentują obserwatorzy rynku.

Dziś oferta obejmuje m.in. bajki i klasykę literatury, ale też literaturę faktu, współczesną beletrystykę, literaturę religijną, a nawet przewodniki turystyczne. Na rynek weszli zarówno tradycyjni wydawcy (m.in.: Bellona, Muza, W.A.B., Media Rodzina, Wilga, Studio Emka, Albatros, Sonia Draga, Świat Książki), jak i zupełnie nowe firmy, które wyspecjalizowały się w tej kategorii (Biblioteka Akustyczna, Propaganda, Promatek, Qes Agency, Auditus, Aleksandria, MTJ, StoryBox.pl i wielu innych). Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom książka audio nie pojawiła się na stacjach benzynowych, ale znalazła miejsce w księgarniach, przede wszystkim zaś w Internecie. Powstało wiele e-sklepów, jak choćby Audiobook.pl, Audioteka.pl czy DoSluchania.pl.

Roztrzygnięty na WTK konkurs dowodzi, że audiobooki przestały być jedynie ułatwieniem dostępu do lektury np. w podróży. Odbiorcy coraz bardziej cenią jakość lektury. Stąd znakomite nazwiska lektorów i coraz powszechniejsza oprawa muzyczna.

- Docenione przez jury publikacje to swoista elita na tym rynku. Z przyjemnością bierze się je do ręki, a z jeszcze większą słucha - ocenia analityk rynku cyfrowych publikacji Bartłomiej Roszkowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji