Artykuły

Tarnów. Zmiany w zespole i nowe plany u Solskiego

Monika Kufel i Grzegorz Chudziak nowymi twarzami tarnowskiej sceny. Kolejne nazwiska poznamy w najbliższych tygodniach. Dyrektor naczelny i artystyczny Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego uchyla też rąbka tajemnicy i przedstawia plan premier do lipca 2011 roku.

W Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego zakończyły się już rozmowy sezonowe. O ich efektach częściowo już informowaliśmy. Teraz o podjętych decyzjach personalnych i ostatecznych zmianach w zespole aktorskim mówi dyrektor tarnowskiej sceny.

- W ramach przebudowy zespołu zrezygnowałem ze współpracy z Anną Lenczewską, której zaproponowałem granie gościnne. Po otrzymaniu informacji od dyrektora rzeszowskiej sceny o przejściu Roberta Żurka właśnie do Rzeszowa, również z tym aktorem rozwiązałem umowę, nie będzie go w stałym zespole tarnowskiej sceny, ale będzie grał w Tarnowie gościnnie. W wyniku zwolnienia dyscyplinarnego, a później zawartej ugody w czasie procesu przed sądem pracy, z zespołu artystycznego tarnowskiego teatru odejdzie także z końcem sezonu Przemysław Sejmicki - wyjaśnia Edward Żentara, dyrektor naczelny i artystyczny Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego.

Do pozostałych członków zespołu aktorskiego dołączą dwie nowe osoby - Monika Kufel (absolwentka wrocławskiej PWST; tarnowianie mogli ją już oglądać w monodramie "Szafa" w 2005 roku) oraz Piotr Hudziak, tegoroczny absolwent krakowskiej PWST.

- Propozycję angażu złożyłem także całej piątce absolwentów krakowskiej PWST, którzy pokazali u nas spektakl muzyczny "Amerykański sen". Czekam na ich odpowiedź, choć wiem, że jak każdemu młodemu utalentowanemu absolwentowi szkoły aktorskiej marzą im się sceny Teatru Narodowego czy krakowskiego Teatru Starego - dodaje dyrektor Żentara.

Jeszcze w tym sezonie zobaczymy dwa nowe przedstawienia. Będą to "Kolega Mela Gibsona", monodram doceniony przez tarnowską publiczność na festiwalu Talia'2008 oraz spektakl przeznaczony dla młodej widowni: "Niezwykły dom Pana A." (A. Ayckbourne). W przedstawieniu w reż. Włodzimierza Nurkowskiego zadebiutuje na tarnowskiej scenie Grzegorz Chudziak. Premiera planowana jest na czerwiec, i będzie tarnowskim akcentem podczas Małej Talii.

Kolejne premiery planowane są już na nowy sezon 2010/2011. We wrześniu ma to być "Romanca" Jacka Chmielnika, w październiku w koprodukcji z Teatrem Barakah przygotowany zostanie spektakl pt. "Szyc" izraelskiego dramatopisarza Hanocha Levina (wystąpi w nim m.in. Monika Kufel). Kolejne propozycje repertuarowe to "Pijąc w Ameryce" E. Bogosiana (premiera w październiku 2010 r.), "Antygona w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego (premiera w listopadzie 2010 r.). Na grudzień 2010 roku planowane jest wznowienie przedstawienia "Betlejem polskie"; jeśli jednak teatr dalej korzystać będzie z tymczasowej sceny, grudniową premierą będzie "Opowieść wigilijna".

- Jesienią, już na początek nowego sezonu, zobaczymy "Tango" Mrożka w wykonaniu aktorów Teatru Narodowego w Warszawie, z udziałem tarnowianina Marcina Hycnara. Premiery planowane na scenach zmodernizowanego już teatru, to w marcu 2011 roku "Zemsta" A. Fredry w reżyserii Tomasza Obary, a w kwietniu "Czego nie widać" Michaela Frayna w reżyserii Jana Tomaszewicza. Na maj planujemy realizację dużego widowiska pt. "Amadeusz", przy współudziale Opery Krakowskiej. Zamierzamy później pokazać je między innymi w Krakowie, Niepołomicach i w tarnowskich plenerach - mówi Edward Żentara.

Następne planowane premiery to m.in. "Tajemniczy ogród" F.H. Burnetta (czerwiec 2011 r.), "Mayday" R. Cooney'a (wrzesień 2011 r.), "Małe zbrodnie małżeńskie" E. E. Schmitta (luty 2011) i "Ferdydurke" W. Gombrowicza (maj 2011 r.).

Jak zapewnia dyrektor Żentara, kontynuowane będą projekty typu Scena Młodych, Tarnowski Teatr Terytorialny czy współpraca z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, odbędą się także dwie "Talie" - Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia oraz festiwal Mała Talia, adresowany do najmłodszych widzów.

Być może uda się zrealizować projekt pod nazwą Cztery Talie Roku, łączący w sobie dwa istniejące już festiwale oraz dwa nowe projekty teatralne.

- Urząd marszałkowski ma ogłosić nabór na realizację projektów kulturalnych o znaczeniu regionalnym. By otrzymać dofinansowanie w wysokości pół miliona złotych, trzeba przygotować projekt o łącznej wartości 1 miliona złotych. Postanowiliśmy wokół już kluczowych dla nas projektów jakimi są dwa festiwale, zbudować kolejne. I tak powstał projekt Cztery Talie Roku. Dwie nowe propozycje to "Talia bez barier", czyli impreza integracyjna, oparta o istniejący już festiwal dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie "Śpiewaj z nami", oraz "Talia Korzenie", projekt powiązany z ruchem amatorskim i spektaklami dotykającymi naszych tradycji, obrzędów, jak chociażby jasełka - mówi Rafał Balawejder, zastępca dyrektora Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego.

Tarnowski Teatr zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie projektu. Jeśli wniosek zyska akceptację i dodatkowe fundusze trafią do teatru, w ramach każdej z czterech Talii zobaczymy również tarnowskie spektakle, w tym także premiery.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji