Artykuły

Lublin. Nowica, wioska fimowa i teatralna

Film "W Nowicy na końcu świata" Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk zostanie pokazany na prestiżowym międzynarodowym festiwalu Planete Doc Review w Warszawie. Beskidzka wioska Nowica jest też miejscem spotkań teatralnych.

Lubelska reżyserka, autorka scenariusza filmu przez rok jeździła do Nowicy uczestnicząc przez cztery pory roku w życiu tej wioski w Beskidzie Niskim 20 kilometrów od Gorlic. Przed wojną była to wioska łemkowska, jej mieszkańców wysiedlono, ale część niedawno wróciła. Tymczasem wioska "na końcu świata" stała się ostoją ludzi i grup, które szukały dla siebie "ziemi obiecanej" z dala od zgiełku cywilizacji. Więc obok Łemków mieszkają lub sezonowo przyjeżdżają tu hippisi, punki, artyści ale i biznesmeni współtworząc niezwykle barwną społeczność.

Film miał premierę w Lublinie w ACK Chatka Żaka w ramach 10. rocznicy programu artystycznego TVP Lublin Afisz. 3 maja prezentowano go podczas III Spotkań Teatralnych Innowica w Nowicy, które są przykładem magnetycznego działania tej beskidzkiej wsi. Na festiwalu gościła m.in. Akademia Praktyk Teatralnych Gardzienice ze spektaklem "Odyseja", Teatr im. Łesia Kurbasa ze spektaklem "Formuły ekstazy" na podstawie poezji Ihora Antonycza, ukraińskiego poety urodzonego Nowicy i Teatr Sejneński z "Kronikami Sejneńskimi". Grały kapele Brodów i Jacka Hałasa. zespoły Nowica 9, ANKH, Burdon z Ukrainy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji