Artykuły

Lublin. "If" Passiniego wg Eurypidesa

Teatr Centralny i neTTheatre zapraszają 14 maja na premierę spektaklu "If" w reż. Pawła Passiniego na podstawie "Ifigenii w Aulidzie" Eurypidesa.

Spekakl jest częścią projektu artystyczno-badawczego "DNA PIEŚNI" neTTheatre - Teatr w Sieci Powiązań (Lublin) oraz Center of Performing Arts MITOS (Limassol).

Ostatnia, "pośmiertna" tragedia Eurypidesa, wielkiego maga antycznego teatru kryje w sobie niezwykły testament. Oprócz mrocznej historii ojca, postanawiającego zaszlachtować swoją córkę na oczach zdegenerowanej armii znudzonych żołnierzy, Ifigenia zawiera coś jeszcze. W bezlitośnie misternej scenicznej partyturze ukryty został doprowadzony do mistrzostwa przez Eurypidesa mechanizm metamorfozy, czyli zrzucania masek. Ifigenia jest przede wszystkim pułapką, w którą złapani zostają aktorzy. Kolejne przemiany postaci nie pozwalają im zejść ze sceny, nie pozwalają przestać grać.

Niby-król zwabia do obozu córkę pod pozorem jej małżeństwa z herosem, który w końcu okazuje się być tchórzem. Zdesperowana dziewczynka reżyserująca wielki show własnej śmierci w ostatniej chwili podmieniona zostaje na sarenkę. Powraca jednak pod postacią żołnierzyka przekonującego zrozpaczoną matkę, że jej dziecko umarło na niby. Nie można uciec ze sceny, można tylko zmienić maskę. Bogowie potrzebują aktorów. Inaczej pozabijaliby się z nudów. Jak zabrzmi ta wesoła opowieść na początku XXI wieku?

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji