Artykuły

Legnica. Premiera sztuki Raczaka wg Żeromskiego

"Czas terroru" [na zdjęciu] powstał na motywach zapomnianej książki Stefana Żeromskiego "Róża".

- Jest to coś pośredniego między dramatem a powieścią - mówi reżyser Lech Raczak. - Dzisiaj ten tekst jest mało czytelny. Dlatego napisałem na podstawie "Róży" nowy scenariusz, współczesnym językiem. Pokażemy sztukę o walce o niepodległość, o rewolucji z 1905 roku pod czerwonym sztandarem PPS Organizacji Bojowej. Jest coś przerażającego w dyskusji sprzed stu lat. Towarzyszą jej slogany, które także są z nami współcześnie, a zapewne ruszą w kampanii wyborczej. Żeromski, jak na ironię, przewidział, że agenci rozmawiają o dobru Polski - dodaje reżyser.

Sztuka będzie wystawiona na Zakaczawiu, w przedwojennym budynku kabaretu. Ma to swoją wymowę, bo to dzielnica wzniesiona niegdyś dla robotników.

- Celowo wybraliśmy taki dzień premiery - przyznaje Jacek Głomb, dyrektor legnickiego Teatru im. Modrzejewskiej. - Przed wojną było to prawdziwe robotnicze święto, a udział w demonstracjach wymagał wielkiej odwagi. Po wojnie komuniści zawłaszczyli święto, robiąc z niego obowiązkowy ceremoniał.

Na pokazie przedpremierowym reżyser zaprezentował dziennikarzom fragmenty spektaklu. Robią wrażenie. Szczególnie surowa sceneria. Akcja sztuki toczy się w ogrodzonej siatką klatce - więzieniu, wśród odrapanych ścian i dziurawych sufitów.

W scenach zbiorowych aktorzy poruszają się jak w pantomimie. W tle słychać posępną muzykę.

Przed premierą na dużej scenie ( godz. 16) odbędzie się debata o rewolucji 1905, terrorze, PPS. Premiera sztuki o godz. 19 na scenie na Kartuskiej. Następne spektakle: 6.05, godz. 11, 7.05, godz. 19; bilety: 15-25 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji