Artykuły

Gdańsk. Wystawa twórczości Jadwigi Pożakowskiej

Od środy w Pałacu Opatów, oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, można oglądać monograficzną wystawę znanej scenografki Jadwigi Pożakowskiej. Zmarła cztery lata temu artystka zrealizowała ponad 200 spektakli.

Na ekspozycji zatytułowanej "Pani scenograf. Jadwiga Pożakowska na scenach polskich" wśród projektów scenograficznych znajdą się prace debiutanckie oraz te wszystkie, które artystka ceniła od "Wesela Figara", przez "Franka V", "Komu bije dzwon", "Otella" do "Panny z mokrą głową" ostatniej dekoracji wykonanej dla gdańskiego Teatru Gest w 1993 r., w sumie rysunki do 26 spektakli - poinformowała rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Gdańsku, Małgorzata Posadzka.

Na wystawie obejrzeć też będzie można zdjęcia dokumentujące poszczególne premiery oraz pamiątki osobiste, w tym listy i fotografie.

Jadwiga Pożakowska urodziła się w 1928 r. w Krakowie. Na tamtejszej ASP ukończyła Wydział Architektury Wnętrz i Scenografię. Była studentką znakomitych scenografów: Karola Frycza, Andrzeja Stopki i Tadeusza Kantora. Pracę zawodową rozpoczęła w Teatrze Ziemi Opolskiej jednocześnie z Józefem Szajną i Wojciechem Krakowskim za dyrekcji Krystyny Skuszanki. Jej debiutem było w 1954 r. "Wesele Figara" Beaumarchais.

Artystka, powołując się na przejętą od krakowskich profesorów zasadę, mawiała, że "teatr można robić wszędzie, w każdej przestrzeni, trzeba tylko tę przestrzeń oswoić i przystosować do zamierzeń inscenizacyjno-scenograficznych".

W latach 1956-1962 Pożakowska związała się z Teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie; powstały tam m.in. "Sługa dwóch panów" Goldoniego, "Achilles i panny" Swinarskiego.

W 1961 r. rozpoczęła trwająca 25 lat współpracę z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Na scenach Trójmiasta zrealizowała dekoracje i kostiumy do ok. 70 spektakli. W tym czasie współpracowała też z Teatrem im. J. Osterwy w Lublinie, gdzie zrealizowała m.in. wraz z Kazimierzem Braunem (z reżyserem tym pracowała też przy kilkunastu innych spektaklach) "Kartotekę" (1972) Tadeusza Różewicza oraz Teatrem Polskim we Wrocławiu, gdzie przygotowała scenografię do "Wesela" (1970) Stanisława Wyspiańskiego. Artystka zmarła w 2006 r. w Gdańsku.

Wystawa poświęcona twórczości Pożakowskiej potrwa do 13 czerwca.

Na zdjęciu: "Przed sklepem jubilera", Teatr Wybrzeże 1982 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji