Artykuły

Żółte gwiazdy na Ścianie Płaczu

"Dzieci Hioba" w reż. Jana Szurmieja na Scenie u Sewruka Teatru im. Jaracza w Olsztynie. Pisze Ewa Mazgal w Gazecie Olsztyńskiej.

Każdy, kto nosi podniszczone, skromne ubranie i przylepi do niego żółtą gwiazdę, automatycznie staje kimś innym - ma "zły wygląd".

Nie wiem, czy słuchacze III roku Studium Aktorskiego, działającego przy Teatrze im. S. Jaracza występujący w dyplomowym spektaklu "Dzieci Hioba", wyreżyserowanym przez Jana Szurmieja, mają świadomość, jaką siłę ma stygmatyzacja, ale widz zauważa to natychmiast. To niejedyna nauka, płynąca z tego przedstawienia, złożonego z piosenek, pieśni, skeczy i żartów (wisielczych),

opowiadających o zagładzie. Na scenie U Sewruka widzimy więc płonące szabasowe świece, słyszymy biblijną opowieść o pięknej i odważnej Esterze, która uratowała Żydów z rąk okrutnego Hamana. Dowiadujemy się o radosnym święcie Purim upamiętniającym to cudowne ocalenie. Na scenie zderza się ono jednak z przybyciem zwiastuna śmierci w czarnym, błyszczącym płaszczu. W spektaklu pojawiają się więc postaci symboliczne, jak biblijny Hiob i autentyczne, jak "słowik getta" Marysia Ajzesztadt czy kabaretowa gwiazda Wera Gran. Słyszymy słowa z epoki opisujące gettową rzeczywistość i poetyckie frazy, które mierzą się z ogromem zagłady. Łatwiej jest pokazać ją poprzez szczegół i drobiazg - jak w piosence o zabawkach, które pozostały w mieście, opuszczonym przez wszystkie dzieci. Jest więc to spektakl poruszający i wzruszający, rzetelny faktograficznie, a jednocześnie atrakcyjny warsztatowo. Jest to zasługą nie tylko młodych aktorów, którzy śpiewają i tańczą, czy Jana Szurmieja - reżysera i choreografa w jednej osobie. Znakomita jest również scenografia Sabiny Bicz. Ruchome podesty "grają" kabaretową scenę, kolejową rampę, zbiorowy grób, mur getta i w końcu Ścianę Płaczu, tworżąc bardzo wyraziste obrazy. Towarzyszy im muzyka, autorstwa wytrawnych kompozytorów, we współcześnie brzmiącej aranżacji Marii

Rumińskiej i Arona Bluma. Przedstawienie można oglądać dzisiaj i w najbliższy piątek oraz od następnego wtórku przez cały maj.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji