Artykuły

Kraków. Dzień Tańca pod Wawelem i w innych miastach

W całym kraju miłośnicy sztuki tanecznej będą jutro świętować Międzynarodowy Dzień Tańca. Odbędą się warsztaty, dyskusje, spektakle i wielka taneczna feta w Krakowie

Programy telewizyjne, od kilku lat serwowane nam na zmianę przez rozmaite stacje, odkryły w Polakach wielką miłość do tańca. - Dobrze by było, gdyby pasja nie przeminęła, gdy programy zejdą z ramówek - mówi dyrektor Krakowskiego Teatru Tańca Eryk Makohon. I z tym marzeniem współorganizuje właśnie wielką imprezę taneczną, jaka w czwartek zacznie się w Krakowie. To już drugie tak huczne obchody Międzynarodowego Dnia Tańca w tym mieście. Niestety, z powodu cięć w budżecie miasto wycofało się z finansowania inicjatywy. Organizatorzy też musieli zmienić niektóre plany. - Chcieliśmy, żeby tego dnia atrakcje były dla widzów bezpłatne, na wzór Nocy Teatrów czy Muzeów - mówi Makohon.

Za wstęp na krakowskie pokazy będzie trzeba zapłacić, darmowe pozostaną jednak warsztaty taneczne. Warto na nie zajrzeć, bo będą niezwykłe. Grupa Hurtownia Ruchu poprowadzi zajęcia z tzw. kontakt improwizacji. Wygląda to tak, jakby tancerze bezwładnie na siebie opadali, ale to tylko pozory: ruch jest kontrolowany i wymaga sprawnego balansowania ciałem. Kto chce się nauczyć fachowo opadać, powinien zajrzeć o 21 na ul. Kącik 9. Bardziej klasyczne kroki będzie można poznać w piątek i sobotę w Konserwatorium Tańca i Studiu Salsy Sabrosa. Odbędą się tam warsztaty jazzu i salsy. - To z reguły kursy dla początkujących. Warto poznać te techniki, bo potem inaczej ogląda się taneczne spektakle - przekonuje Eryk Makohon. Jego teatr tańca zaprezentuje cztery przedstawienia. "Dym", "PARAsite", "oraz że Cię nie " i "Siódma żona Ósmego". Ten ostatni ma charakter eksperymentalny i opowiada o losach tragicznie zmarłych żon Henryka VIII.

Ciekawie zapowiada się też wieczór w Nowohuckim Domu Kultury. W widowisku "Między nami taniec" na scenie pojawi się stu tancerzy, którzy pokażą różne rodzaje tańca: ludowy, irlandzki, szkockie tańce dworskie, flamenco, salsa oraz tango. Przypomną motto co roku ogłaszane przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego: "Taniec daje nam przyjemność, sprawia, że czujemy się wolni, daje nam pocieszenie w smutku, jakim napawa nas świadomość, że my - ludzie - nie umiemy latać jak ptaki, zbliża nas do nieba, do świętości, do nieskończoności" - napisał znany choreograf i tancerz Julio Bocca. Kto chce poczuć to samo albo zwyczajnie wyszaleć się przy muzyce - niech jutro rusza na parkiet.

***

Międzynarodowy Dzień Tańca

Na Śląsku

Wieczór baletowy w Operze Śląskiej. O godz. 18 na bytomskiej scenie "Gala Baletowa" w reżyserii Henryka Konwińskiego. Wystąpią: zespoły tańca i baletu z Gliwickiego Teatru Muzycznego, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" z Koszęcina, Śląskiego Teatru Tańca, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Wrocławskiej, Opery Śląskiej i uczniowie oraz absolwenci bytomskiej szkoły baletowej.

W Lublinie

Lubelski Teatr Tańca organizuje otwartą lekcję tańca współczesnego o godz. 14 na parkingu przed ACK UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16. O 16 na scenie Art. Studio "Młody Taniec" - krótkie występy zespołów działających przy domach kultury. O 20 spektakl Lubelskiego Teatru Tańca "endo" w Warsztatach Kultury, ul. Popiełuszki 5.

Poznań

Polski Teatr Tańca zaprasza na flash mob "4 pory roku". Na Starym Rynku od strony Pręgierza i koziołków o 11.50 tancerze wytańczą wiosnę. Swoją akcję opisują tak: "zaczynamy od wiosny, czyli skaczemy, lato - festiwal w San Remo, jesień - spadające liście, zima - zastygamy w bezruchu".

A w Krakowie: wykłady i filmy o tańcu

Pina Bausch. Wykład prof. Józefa Opalskiego

28.04, godz. 18, Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki", ul. Papiernicza 2, wstęp wolny

Pokaz filmów o twórczości Sashy Waltz 01.05, godz. 17, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26, wstęp wolny

Balet amerykański. Prelekcja ilustrowana pokazem filmowym 02.05, godz. 12-15, klub Swing, ul. Bożego Ciała 9, wstęp wolny

Dla dzieci:

Wonderland. Japoński Dzień Dziecka - spotkanie z tańcem 02.05, godz. 10, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26, wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji