Artykuły

Częstochowa. Machalica w "Zapatrzonych"

Album Michała Góry "Zapatrzeni" właśnie trafił do księgarń w całym kraju. Zawiera 15 rozmów z wybitnymi polskimi aktorami, opatrzonych autorskimi zdjęciami. Album ten jest częstochowski raz dlatego, że wydała go Edycja Św. Pawła, dwa - bo autor jest z pochodzenia częstochowianinem, trzy - bo jednym z rozmówców został Piotr Machalica - dyrektor Teatru im. Mickiewicza.

Michał Góra urodził się w naszym mieście 1959 r., obecnie mieszka w Warszawie i działa jako operator filmowy, choć w dorobku ma też scenariusze i reżyserię, czasami pokazuje również na ekranie swoją twarz w epizodach. Był autorem zdjęć blisko 30 filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Jako operator kamery był zatrudniony przy serialu "Brzydula". W latach 1997-2009 pracował natomiast przy "Złotopolskich".

Albumowi przypisane jest motto wzięte z "Hymnu o miłości" św. Pawła: "Teraz widzimy niejasno jak w zwierciadle, kiedyś zobaczymy twarzą w twarz". Michał Góra zaprosił do zapatrzenia się w lustro własnego życia aktorów spotykanych niemal na co dzień na planie filmowym: to w kostiumie, to w prywatnych ubraniach. Obserwacje tych metamorfoz kazały mu zadać sobie pytanie: kim są, co myślą, jakie mają odpowiedzi na pytania podstawowe i ostateczne. Tak powstały rozmowy pełne refleksji, które mogą się okazać istotne również dla czytelników książki.

Wydawnictwo to jest jednak równocześnie albumem fotograficznym, zawierającym portrety rozmówców robione przez kogoś zaufanego, przed kim można się otworzyć, zrezygnować z oficjalności. Ma więc i format i jakość edycji przypisaną standardom takich publikacji.

To zaglądanie w lustro miało czasami charakter bardzo intymny. Piotr Machalica np. mówi swojemu rozmówcy: "Bóg... Ja bardzo wierzę, tylko nie wiem, co mam powiedzieć. W mojego Boga wierzę, Boga katolików czy Boga arabskiego? Ja wierzę w Siłę Sprawczą. Kiedy myślałem, że nie dam rady, spływała na mnie jakaś łaska, która mówiła mi, że nie mam się co załamywać, trzeba iść dalej". Z Jerzym Turkiem rozmawiał z kolei Michał Góra o doświadczeniu umierania kogoś bliskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji