Artykuły

Gdańsk. Słuchowiska w Teatrze w Oknie

Kiedyś słuchowiska radiowe rozbudzały wyobraźnię, niektóre pamiętam do dziś. Współczesna młodzież zupełnie nie zna tej formuły, postanowiliśmy ją odświeżyć - opowiada Marcin Dymiter.

Projekt "Słuchaj uchem" to wspólne dzieło dwójki pochodzących ze Słupska artystów: pisarza Daniela Odiji i eksperymentującego muzyka Marcina Dymitera. Składa się on z cyklu przygotowywanych na żywo słuchowisk radiowych opartych na klasycznych dziełach literatury światowej. Jego pierwsza część, w której wykorzystane zostały fragmenty powieści "Pociągi pod specjalnym nadzorem" Bohumila Hrabala miała już premierę i kilka prezentacji przed publicznością. W ostatnich dniach marca można było ją oglądać w Teatrze Rondo w Słupsku, który jest partnerem projektu. W przygotowaniu są kolejne odsłony "Słuchaj uchem". Najbliższa, która będzie miała premierę już za kilkanaście dni, to słuchowisko oparte na "Bajkach robotów" Stanisława Lema. Kolejne teksty, którymi zajmą się Dymiter i Odija to polskie wiersze barokowe i "Sklepy cynamonowe" Bruno Schulza.

- Na przygotowanie jednego słuchowiska potrzebujemy około miesiąca - opowiada Dymiter. - Daniel wybiera teksty, a ja szukam dźwięków, które wykorzystuję podczas spektakli. Wszystko wykonujemy na żywo. Podkład dźwiękowy jest gdzieś pomiędzy dosłowną ilustracją padających z ust Daniela słów a muzycznym eksperymentem. Staramy się nawiązać do tradycji słuchowisk radiowych sprzed lat. (...) Doskonale pamiętam (...) słuchowiska ze swojego dzieciństwa - taka np. "Alicja w krainie czarów" zrobiła na mnie kolosalne wrażenie. Kiedyś tego typu produkcji było bardzo dużo, dziś już w zasadzie nie powstają. Dzisiejsza młodzież zupełnie nie zna tej formy sztuki. Postanowiliśmy więc ją przypomnieć.

Poszczególne słowno-muzyczne przedstawienia trwają 45 minut i są adresowane przede wszystkim do młodzieży szkolnej. Można je bez trudu prezentować w innych przestrzeniach niż słupski teatr.

- Jesteśmy już umówieni z Alicją Mańkowską, szefową gdańskiego Teatru W Oknie - opowiada Dymiter. - Od późnej wiosny będziemy tam prezentować poszczególne części cyklu. Jesteśmy otwarci na zaproszenia innych instytucji czy szkół - "Pociągi pod specjalnym nadzorem" zdążyliśmy już zagrać w kilku miejscach w całej Polsce.

Oprócz przygotowywania kolejnych odsłon, autorzy projektu planują także warsztaty z młodzieżą szkolną. Ich program obejmować będzie pracę nad tekstem, działania aktorskie i inne umiejętności potrzebne do przygotowywania słuchowiska radiowego. Odija i Dymiter zaprosili do współpracy nad projektem grono trójmiejskich artystów: Anna Witkowska przygotowała oprawę graficzną, Emilia Orzechowska dba o promocję, a Honorata Martin zajmuje się przygotowaniem dokumentacji wizualnej całego przedsięwzięcia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji