Przesłanie Marka Edelmana
W poniedziałek, 19 kwietnia, minie 67. rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie. O dramatycznych momentach sprzed lat i ich ofiarach przypomni cykl wydarzeń kulturalnych.
Z powodu żałoby narodowej odwołano co prawda wielkie widowisko na placu Krasińskich pt. "Campo di Fiori", ale odbędą się pozostałe projekty towarzyszące - projekcje filmowe, spektakle i wieczory autorskie.
W poniedziałek o godz. 15 warto wybrać się na ul. Karową do Domu Spotkań z Historią na pokaz obrazu dokumentalnego "Dowódca Edelman" poświęconego zmarłemu w ubiegłym roku przywódcy powstania w warszawskim getcie. Reżyser Artur Więcek pokazał go jako człowieka z pozoru szorstkiego i nieprzystępnego, a w rzeczywistości bardzo przejmującego się losem innych, gotowego zrobić wszystko, byle przyjść potrzebującym z pomocą. W filmie mówią o nim między innymi Hanna Krall oraz Irena Jaros, która pracowała z Edelmanem po zakończeniu II wojny światowej. Sam bohater odpowiada na pytania dotyczące Boga, wiary, zła i natury człowieka.
W poniedziałkowy wieczór przy ulicy Dzielnej zobaczyć można będzie plenerowy spektakl "I była miłość w getcie" oparty na opowiadaniu Edelmana. Wystąpią: Jerzy Radziwiłowicz i Tomasz Schimscheiner. Natomiast we wtorek zaplanowano promocję książki "Marek Edelman: Bóg śpi".
Dekalog Marka Edelmana - w hołdzie bohaterom getta, ul. Dzielna, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 3/5, wstęp wolny, poniedziałek (19.04) - wtorek (20.04).