Artykuły

Przez okno

Jak żyją inni? Co się dzieje u sąsiadów za ścianą, co się dzieje w rozświetlonym oknie w bloku naprzeciwko - zdaje się pytać Jon Fosse, autor sztuki "Imię". W Teatrze Współczesnym reżyseruje ją Agnieszka Glińska.

- Nie ma tu skomplikowanej konstrukcji dramaturgicznej. To wycinek rzeczywistości. Idziemy ulicą, stajemy przed domem sąsiada. Otwarte okno, zaglądamy do środka. Stoimy tak przez chwilę, próbujemy zorientować się, co się tam dzieje, a w pewnym momencie idziemy dalej - opowiada reżyserka.

Do domu niespodziewanie przyjeżdża Córka. Jest w zaawansowanej ciąży. Jak zostanie przyjęta przez Matkę, Ojca, młodszą Siostrę? - Z przyjemnością oglądamy telenowele dokumentalne o tym, że rodzą się dzieci. Wzruszamy się razem z młodymi rodzicami. A czy zadajemy sobie pytania, w jakim świecie przyjdzie im żyć? Co mamy do zaproponowania dziecku? - mówi reżyserka.

Jon Fosse zadebiutował jako dramatopisarz w roku 1994 sztuką "I nigdy się nie rozstaniemy". Wcześniej znany był w Norwegii jako autor prozy, poezji i książek dla dzieci. Po udanym debiucie w teatrze napisał kolejne dramaty, m.in.: "Imię", "Dziecko", "Matka i dziecko" i "Syn".

W spektaklu wystąpią: Monika Krzywkowska, Piotr Rękawik, Monika Kwiatkowska, Maria Mamona, Leon Charewicz, Przemysław Kaczyński. Scenografia - Magdalena Maciejewska. Sztuka w przekładzie Elżbiety Frątczak-Nowotny była drukowana w "Dialogu" nr 1/2000 r. Polska prapremiera na Scenie w Baraku w Teatrze Współczesnym 7 kwietnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji