Artykuły

Witkacy z Paryża

Atelier-Théâtre Monique Stalens z Paryża wystawi 10 i 11 kwietnia w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie sztukę "Szewcy" według Witkacego. - Atelier jest pewnego rodzaju fenomenem: w jego skład wchodzą polskojęzyczni aktorzy profesjonalni i amatorzy, w większości mieszkający na terenie Francji. Naszą grupę tworzą osoby z rożnych dziedzin: aktorzy, muzyk, plastyk, fotograf, polonista, menadżer - mówi reżyserka Monique Stalens.

Atelier jest znane z promocji tekstów polskich pisarzy w ich ojczystym języku na terenie Francji. Praca Monique Stalens nad tekstami polskiego autora została uhonorowana tegoroczną nagrodą im. Stanisława Ignacego Witkiewicza przez Międzynarodowy Instytut Teatralny.

Pół Polka, pół Francuzka, Monique Stalens, reżyser spektaklu, od wielu lat kontynuuje jej przygodę z polską literaturą poprzez teatr. - Wszystko zaczęło się od adaptacji "Ferdydurke" według Gombrowicza wraz ze studentami z Ecole Normale Supérieure w Paryżu, wśród których byli również Polacy. To oni obudzili we mnie chęć powrotu do moich korzeni. Zaczęłam na nowo uczyć się mojego ojczystego języka, jakim jest język polski. Nad tekstami Gombrowicza pracowałam również w Polsce od 2003 w rożnych ośrodkach w Warszawie: Teatr Akademia Praga, Dom Stokłosy, Dobre miejsce, Uniwersytet Kardynała Wyszyńskiego i przez trzy lata w Częstochowie na zaproszenie Prezydenta miasta Tadeusza Wrony. W Paryżu, po lekturach "Matki" i "Sonaty Belzebuba" według Witkacego wystawiłam spektakl "Szewcy". Jestem w moim okresie Witkacy. - mówi Monique Stalens.

- Atelier jest pewnego rodzaju fenomenem: w jego skład wchodzą polskojęzyczni aktorzy profesjonalni i amatorzy, w większości mieszkający na terenie Francji: Naszą grupę tworzą osoby z rożnych dziedzin: aktorzy, muzyk, plastyk, fotograf, polonista, menadżer. Niektórzy, oprócz Francji żyją lub pracują w innych krajach europejskich (Wielka Brytania, Węgry...) Zawsze znajdujemy sposób, żeby się spotkać, przygotować spektakl i grać. Sytuacja materialna jest jaka jest. Jednakże mieliśmy szczęście otrzymać pomoc finansową od niektórych instytucji francuskich i polskich - kontynuuje Stalens.

Spektakl "Szewcy" w reżyserii Monique Stalens cieszył się niezwykłym powodzeniem wśród francuskiej Polonii podczas prezentacji w Instytucie Polskim w Paryżu we wrześniu zeszłego roku. Wydarzenie przyczyniło się tym samym do promocji tekstów Witkacego, który jest rzadko wystawiany poza granicami kraju. Tekst sztuki, który został napisany w 1934 roku, w okresie kryzysu i niepokojów społecznych okazuje się ciągle aktualny. Witkacy jako geniusz języka, mistrz neologizmów, doskonale oddaje charakterystyczny sposób mówienia rozwścieczonych proletariuszy i cynicznych burżujów owych czasów. Całość w wykonaniu Atelier - Théâtre Monique Stalens wypada niesamowicie zabawnie, a jednocześnie trąci grozą na myśl o zmechanizowanym społeczeństwie. Intrygująca jest księżniczka, za która szaleją mężczyźni, a która woli zwykłych rzemieślników niż urzędników. Rzemieślnicy wykorzystują sytuację, by ustanowić nowy porządek, ale ich rządy nie trwają długo, bo sztuka kończy się gwałtownym wtargnięciem "towarzyszy", którzy kładą kres szatańskiej farsie.

Poprzez ten spektakl widzimy jak bardzo Witkacy bał się rewolucji i kłamstwa demokracji, "tempa światowej ekonomii", którą nazywał "szaloną lokomotywą". "Nowy człowiek", powstały w wyniku rewolucji jest automatem, żywy trupem, lunatykiem. Masy żyją tylko dla konsumpcji dóbr materialnych, komfortu, zabawy. Witkacy proponuje lekturę halucynacyjną jego katastroficznej wizji społeczeństwa, która zawiera w sobie refleksję na temat ewolucji człowieka.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Zarząd Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/ przyznał Monique Stalens nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza - 2010 za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie. - To dla mnie wielki zaszczyt. Witkacy jest dla mnie autorem, którego odczuwam w sposób absurdalnie intymny. Gdyż mówi on ojczystym językiem mojej matki, której zabronione było nauczenie mnie tego języka - wzrusza się Monique Stalens.

Atelier-Théâtre nie poprzestaje na spektaklu "Szewcy": Mamy już nowy pomysł w przygotowaniu: "Ojcobójcy" będący adaptacją wybranych tekstów Witkacego i Gombrowicza, który przewidziany jest na jesień tego roku. - dodaje reżyser.

Szewcy, reżyseria Monique Stalens

10 kwietnia godz. 19

11 kwietnia godz. 17 i 20

Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji