Artykuły

TVP. "Golgota Polska" Artyści polscy Janowi Pawłowi II

Dziś i jutro koncert w telewizji, we wtorek płyta.

Inspiracją były obrazy Jerzego Dudy Gracza z cyklu "Golgota Jasnogórska", zgromadzone w zbiorach jasnogórskich; oryginalnie ujęte przez zmarłego już twórcę stacje Drogi Krzyżowej sprawiły, że krakowianka Monika Partyk stworzyła cykl wierszy "Golgota Polska", który oprawiony muzyką głównie innego krakowianina - Andrzeja Zaryckiego ukaże się we wtorek na płycie Polskiego Radia, a już dziś i jutro na antenie Programu 1 TVP.

Telewizyjna relacja będzie przeniesieniem wczorajszego koncertu w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, który, podobnie jak płyta, powstał w hołdzie artystów dla Jana Pawła II, nieprzypadkowo zatem odbył się w przeddzień rocznicy śmierci papieża Polaka.

Wykonawcami koncertu, w którym usłyszymy 10 pieśni z muzyką Andrzeja Zaryckiego oraz cztery Włodzimierza Korcza, są: Alicja Majewska, Dorota Miśkiewicz, krakowianie Beata Paluch i Marek Bałata, a także Piotr Cugowski, Grzegorz Wilk, Michał Sławecki, Piotr Kociniewski, aktorzy Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis, Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu oraz chór Cappella Gedanensis.

Ci, którzy już ten materiał poznali, chwalą piękne, silnie poruszające emocje teksty Moniki Partyk oraz muzykę. Jak mówią, powstało spójne, monotematyczne oratorium, pokazujące sens cierpienia, śmierci, choroby, osamotnienia i odrzucenia człowieka na przykładzie Chrystusa.

Pokaże je TVP dziś o godz. 12.10 i jutro o 12.30. Płyta "Golgota Polska. Artyści polscy Janowi Pawłowi II w hołdzie" będzie dostępna od wtorku, 6 kwietnia.

To piąty i ostatni już projekt Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej Gospel; w latach poprzednich ukazały się płyty: "Nieszpory", "Psalmy", "Hymny" oraz "Patroni Europy i Polski" - wszystkie z podtytułem "Artyści Janowi Pawłowi II w hołdzie".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji