Artykuły

Gdańsk. Pomysły na zdobycie tytułu ESK 2016

Galeria pływająca po Motławie, gdańska Szkoła Debaty, seria parków tematycznych, łączących funkcje kulturalne i rekreacyjne czy projekt "Welcome to Gdańsk" - to zaledwie kilka z pomysłów, które mają Gdańskowi pomóc zdobyć tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Gdańsk wraz z metropolią jest jednym z dziesięciu polskich - kandydatów do tego tytułu. Walczymy o niego ze Szczecinem, Warszawą, Katowicami, Łodzią, Wrocławiem, Poznaniem, Toruniem, Białymstokiem i Lublinem. Do końca sierpnia miasta muszą złożyć konkursowe aplikacje, które będą podstawą wyłonienia zwycięzcy.

Wczoraj członkowie Biura Gdańsk - Europejska Stolica Kultury w 2016 spotkali się z dziennikarzami. Podsumowali swoje działania od 2008 roku, opowiedzieli też o postępach w pracach nad aplikacją. Przedstawili także kilka z projektów, które zostaną zapisane w aplikacji.

(...)

"Aktywnie z Gdańskiem" to projekt stworzony przez Radę Młodych - grupę skupiającą uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Zakłada on stworzenie na terenie miasta szeregu parków tematycznych, m. in. Parku Muzycznego z koncertami, czy Parku Wielkich Gdańszczan. Miejsca te połączone byłyby ścieżkami turystycznymi - pieszymi czy rowerowymi -pozwalającymi łączyć uczestniczenie w kulturze z rekreacją. Projektowi towarzyszyć ma szczegółowa mapa, z zaznaczonym orientacyjnym czasem wycieczki czy pobliskimi punktami gastronomicznymi.

Projekt "Welcome to Gdańsk" - efekt prac grupy ds. turystyki i hotelarstwa - wzorowany jest na podobnej akcji przeprowadzonej (skuteczne!) w Liverpoolu, czyli ESK w 2008 roku. - Będzie to cykl szkoleń, obejmujących osoby, które turysta spotyka jako pierwsze, czyli taksówkarzy, sprzedawców czy policjantów - tłumaczy Anna Górska, prezes Zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

(...) Szkolenia obejmą informacje na temat kalendarza gdańskich imprez, rozmówki polsko-angielskie czy podstawy savoir vivre'u. Chcemy rozpocząć je już w tym roku, aby program przetestować przy okazji Euro 2012.

Członkowie Biura chcą także ożywić Motławę i miejskie kanały. W tym celu włączą do aplikacji pomysł Lucyny Nyki z Politechniki Gdańskiej, zakładający budowę na platformach pływających domów, w tym mobilnej galerii sztuki (o pomyśle tym pisaliśmy w "Gazecie" w zeszłym roku). Planują także stworzenie kursu Szkoła Debaty, autorskiego pomysłu Marka Kochana, który uczyłby negocjacji jako demokratycznej formy rozwiązywania konfliktów.

- "Wolność kultury, kultura wolności" to nie tylko puste hasło, ale dwa główne filary naszej aplikacji - zapowiada Romuald Wicza-Pokojski z Biura Gdańsk ESK 2016. - "Wolność kultury" organizuje nam wymiar europejski projektu, który obejmie m. in. tematykę dostępu do kultury za pomocą nowych mediów, kooprodukcje artystyczne czy kwestię kultury poza Unią i poza Europą. "Kultura wolności" to miasto i obywatele. Tu chcemy powalczyć m. in. o demokratyzację przestrzeni publicznej przez sztukę.

Jeżeli Gdańsk zdobędzie tytuł ESK, to szacowany budżet projektu wyniesie 50-80 mln euro, z czego ponad połowę z tej sumy wyłoży wspólnie miasto i region. Reszta pochodzić ma ze środków Unii Europejskiej, od sponsorów i z ministerstwa kultury. Budżet ten został określony na podstawie analizy kosztów miast, które były już Europejską Stolicą Kultury, z uwzględnieniem polskiej specyfiki finansowania kultury. Wydatki te obejmują nie tylko kluczowy rok 2016, ale także okres przygotowawczy, już od roku 2013.

(...)

Całość w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji