Artykuły

Śląsk. Złote Maski rozdane

Złote Maski to nagroda przyznawana od ponad 40 lat twórcom teatralnym z naszego regionu. Tak ogólne stwierdzenie jak nasz region jest w pełni uzasadnione.

Przez cztery dziesięciolecia zmieniały się granice województwa, regulamin i liczba przyznawanych nagród oraz ich fundatorzy, ale Złota Maska niezmiennie pozostawała najbardziej oczekiwanym wyróżnieniem dla twórców teatralnych.

Na początku był to plebiscyt tylko na najlepszych aktorów, swoich ulubieńców wybierała publiczność, przyznając im Złote lub Srebrne Maski. Teraz najlepsze przedstawienia i twórców wybiera jury.

W tym roku Złotych Masek było dziewięć, zaś uroczystość ich wręczenia odbyła się wczoraj w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Sponsorami nagród są władze marszałkowskie województwa śląskiego i redakcje niektórych mediów.

Po obradach jury, poszczególni fundatorzy losują laureatów, którym wręczą nagrody. Redakcji "Polski Dziennika Zachodniego" przypadł w udziale prawdziwy zaszczyt nagrodzenia Michała Znanieckiego - reżysera spektaklu "Producenci", zrealizowanego na scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Osobne nagrody, ale również noszące miano Złotych Masek, zostały wręczone również twórcom z województwa opolskiego - są to nagrody Marszałka Województwa Opolskiego.

Laureaci

Komisja wytypowała następujących laureatów Nagród Artystycznych "Złota Maska" Marszałka Województwa Śląskiego za rok 2009:

PRZEDSTAWIENIE ROKU

"Król umiera" Eugene Ionesco w inscenizacji i reżyserii Franćois Lazaro w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

SPEKTAKL DLA DZIECI

"High School Musical" Davida Simpatico i Bryana Louiselle w reżyserii Tomasza Dutkiewicza w Gliwickim Teatrze Muzycznym.

REŻYSERIA

Michał Znaniecki za reżyserię spektaklu "Producenci" Mela Brooksa w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

SCENOGRAFIA

Marcel Sławiński i Katarzyna Sobańska za scenografię do spektaklu "Oliver!" Lionela Barta w reżyserii Magdaleny Piekorz w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

ROLA KOBIECA

Anna Guzik za rolę Maureen Folan w spektaklu "Królowa piękności z Leenane" Martina McDonagha w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

ROLA MĘSKA

Rafał Sawicki za rolę Iwana Chlestakowa w spektaklu "Rewizor" Mikołaja Gogola w reżyserii Łukasza Czuja oraz za rolę Sawy w spektaklu "Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami" Artura Pałygi w reżyserii Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

ROLA WOKALNO-AKTORSKA

Dariusz Niebudek za role Maxa Białystoka oraz Rogera de Billa w spektaklu "Producenci" Mela Brooksa w reżyserii Michała Znanieckiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

ROLA W TEATRACH LALKOWYCH

Ewa Zawada za rolę Oli w spektaklu "Kosmita" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel w reżyserii Dariusza Wiktorowicza oraz za rolę tytułową w spektaklu "Calineczka" Dariusza Czajkowskiego w reż. Adama E. Kwapisza w Teatrze Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie.

NAGRODA SPECJALNA

Henryk Konwiński za inscenizację i choreografię baletu "Romeo i Julia" na kanwie tragedii Williama Szekspira, z muzyką Hektora Berlioza w Operze Śląskiej w Bytomiu.

NAGRODA IM. LENY STARKE

Nagrodę im. Leny Starke, przyznawaną przez śląski oddział Związku Artystów Scen Polskich otrzymał Grzegorz Przybył, aktor Teatru Śląskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji