Artykuły

Gdańsk. "Persona" Bergmana w Wybrzeżu

Subtelny dramat psychologiczny, opowiadający o relacji osobowości dwóch, totalnie odmiennych kobiet - w piątek 26 marca w Teatrze Wybrzeże odbędzie się polska prapremiera "Persony" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, scenicznej adaptacji scenariusza filmowego Ingmara Bergmana o tym samym tytule.

(...)

"Persona" to dramat psychologiczny Bergmana z 1966 roku, z wybitnymi zdjęciami Svena Nykvista. Główna bohaterka Elżbieta Vogler jest wybitną aktorką teatralną. Po występie w "Elektrze" Eurypidesa nagle przestaje mówić. Pobyt i badania w szpitalu wykluczają jakąkolwiek chorobę, także psychiczną. Bezradni lekarze zalecają aktorce wypoczynek. Elżbieta Vogler wyjeżdża wraz z pielęgniarką Almą do swego domku nad Bałtykiem. Aktorka ciągle milczy, podczas gdy Almie nie zamykają się usta. Młoda pielęgniarka, wpatrzona w sławną i podziwianą gwiazdę, opowiada dosłownie o wszystkim, w tym o swoich najskrytszych lekach i marzeniach. Sytuacja się zmienia, gdy dziewczyna odkrywa przypadkiem list aktorki, w którym Elżbieta niepochlebnie o niej się wyraża. Relacje pomiędzy kobietami komplikuję się; rozpoczyna się podskórna walka o dominację i swoista próba charakterów...

"Personę" w Gdańsku reżyseruje Grzegorz Wiśniewski, prawdziwy specjalista od kameralnych dramatów psychologicznych. A przestrzeń Czarnej Sali - najmniejszej sceny Teatru Wybrzeże - wydaje się wręcz stworzona dla spektaklu rozpisanego tylko na dwie doświadczone aktorki: Joannę Bogacką i Ewę Jendrzejewską.

(...)

Na zdjęciu: próba spektaklu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji