Artykuły

Warszawa. "Kubuś Fatalista" Montowni w Och-teatrze

Różnią się jak ogień i woda, ale żyć bez siebie nie mogą. Bohaterowie powiastki filozoficznej Denisa Diderota "Kubuś Fatalista i jego pan" wybiorą się w podróż na scenie Och-Teatru.

Premierę przygotowuje Teatr Montownia. Zobaczymy więc w niej Rafała Rutkowskiego, Adama Krawczuka i Macieja Wierzbickiego. Do współpracy zaprosili min. aktora Krzysztofa Stelmaszyka, który reżyseruje sztukę. To ich kolejna wspólna realizacja po "Kamieniach w kieszeniach" i "Edmondzie".

- Dobrze pracuje nam się z Krzysztofem, bo wspólnie szukamy języka, którym chcemy opowiadać nasze historie - mówi Rafał Rutkowski. - On nie jest reżyserem i nie udaje wszechwiedzącego twórcy. To pasuje do naszego stylu pracy.

"Kubuś Fatalista i jego pan" był wielkim przebojem w Teatrze Dramatycznym w 1989 roku. Wyreżyserowany przez Zbigniewa Zapasiewicza, który zagrał też rolę Pana, spektakl cieszył się ogromną popularnością wśród widzów i został nagrodzony min. na 15. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych.

- Nie da się uciec od wspomnień o tamtym przedstawieniu - mówi Krzysztof Stelmaszyk - tym bardziej że sam je oglądałem, a Zbigniew Zapasiewicz był jednym z moich nauczycieli. Ale staramy się pokazać naszego "Kubusia...", mimo że korzystamy również z użytej wtedy adaptacji Witolda Zatorskiego.

Kubuś ze swoim panem odbywa niespieszną podróż. Nie tyle jej cel jest istotny, ile ich rozmowy w drodze. Kubuś - wiejski filozof i wieczny gaduła - ma w Panu wiernego słuchacza. Pan z kolei, choć nie do końca zdaje sobie z tego sprawę, znajduje w Kubusiu prywatnego psychoterapeutę próbującego przekazać mu swoją życiową mądrość.

- Mamy do czynienia z dwiema postawami życiowymi tych bohaterów - opowiada grający Kubusia Rafał Rutkowski. - Moja postać wszelkimi sposobami, używając sztuczek aktorskich, wyreżyserowanych sytuacji czy piosenek, usiłuje wyciągnąć Pana z życiowego marazmu. Dlatego w spektaklu bawimy się "teatrem w teatrze". Trupa aktorska jest rodzajem mechanizmu uruchamianego przez Kubusia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji