Artykuły

Warszawa. "Opowieści Poli Negri" z Toronto na Rakowcu

Na Dzień Teatru "Opowieści Poli Negri" w reżyserii Kazimierza Brauna w wykonaniu polskich artystów z Salonu Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego w Toronto.

Znająca smak nędzy Apolonia Chałupiec z Lipna koło Torunia, córka przybyłego ze Słowacji Cygana i polskiej szlachcianki ze zubożałego rodu, wykształcona gruntownie w balecie i aktorstwie trafia z desek polskiego teatru do filmu, najpierw w Polsce, potem w Niemczech, aż wreszcie, jako gwiazda filmu niemieckiego, podbija Hollywood. "Królowa Hollywood" zagrała w 24 hollywoodzkich filmach-przebojach, była noszona na rękach, miała wszystko.

Zapraszamy do garderoby Poli Negri w Hollywood, wielkiej aktorki filmu niemego lat 20. i 30. ubiegłego stulecia do spojrzenia na Polę Negri w scenach z jej filmów, na karty jej pamiętnika, do foliałów zżółkłych recenzji donoszących o jej sukcesach, do jej serca, którego tajniki próbują zgłębić twórcy spektaklu.

W roli tytułowej Agata Pilitowska absolwentka PWST w Krakowie Występowała w Teatrze im. Juliusza Słowackiego i w Starym Teatrze w Krakowie. Od 1986 roku zamieszkała w Toronto. Dziennikarka kanadyjskiej stacji telewizyjnej OMNI TV.A towarzyszy jej mama, Maria Nowotarska w latach 1957-90 związana z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie obecnie , dyrektor artystyczny, reżyser i aktorka Salonu Muzyki i Poezji Polsko - Kanadyjskiego Towarzystwa Muzycznego.

Reżyserem oraz scenarzystą spektaklu jest, wybitny polski reżyser, teatrolog, pisarz Kazimierz Braun, od 1985 roku mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych, jest profesorem na Wydziale Teatru w Uniwersytecie Stanu Nowy Jork w Buffalo, uczy reżyserii i wykłada historię teatru, historię kultury i architektury teatralnej. O podjęciu pracy nad scenariuszem do spektaklu o Poli Negri napisał: "Uświadomiliśmy sobie, że zwłaszcza tu, w Kanadzie, ale także w innych środowiskach emigracyjnych na całym świecie, warto i trzeba przypominać tych, którzy tu byli przed nami. Którzy na obcym gruncie, pokonując te same trudności co my, doznając takich samych zawodów, żywiąc te same nadzieje albo rozbijali się o te same co my ściany, albo jednak dochodzili do spełnienia swych marzeń".

Bilety: jeden bilet w cenie 15 zł upoważnia do wejścia na wszystkie spektakle VI Teatralnej Wiosny na Rakowcu; sprzedaż oraz rezerwacja w kasie DK "Rakowiec", ul. Wiślicka 8, Warszawa, tel. 22 823 66 72; rezerwacja elektroniczna: rakowiec@oko.com.pl, www.rakowiec.art.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji