Artykuły

Gdańsk. Debata o wolności w sztuce w Dworze Artusa

Co wolno artyście? Czy sztuka ma jakieś granice? Czy władza ma prawo, żeby ją kontrolować? Te pytania pojawiają się dziś w dyskursie publicznym niemal codziennie. Debata o wolności w sztuce odbędzie się w Gdańsku w czwartek 25 marca, w ramach festiwalu Europejski Poeta Wolności.

Głośna sprawa wystawy Doroty Nieznalskiej, która rozwiązanie znalazła w sądzie. Procesy Adama Darskiego, wokalisty grupy Behemoth, za obrazę uczuć religijnych na koncertach tego zespołu. Dyplomowa praca Aliny Żamojdzin, która wydawała się być zrobiona z ludzkiego tłuszczu. To tylko przykłady z ostatniego czasu. W tle każdego z nich pojawia się to samo pytanie: pytanie o granice w sztuce, o wolność tworzenia.

I właśnie ta sprawa będzie najważniejszym tematem debaty, która jest jednym z głównych punktów programu trwającego właśnie w Gdańsku festiwalu Europejski Poeta Wolności. Dyskusja odbędzie się w czwartek, 25 marca w jednym z najbardziej prestiżowych i eleganckich gdańskich wnętrz, w Dworze Artusa (Gdańsk, ul. Długi Targ 43/44). Rozpocznie się o godz. 18, a wstęp na nią będzie wolny.

Organizatorom udało się zaprosić do rozmowy kilka ważnych postaci rodzimego i europejskiego dyskursu intelektualnego. Na jeden dzień przyjedzie do Gdańska Agnieszka Holland (...) która nie od dziś jest prawdziwą ikoną walki o wolność w sztuce: najpierw biła się o nią za pomocą swoich wczesnych, powstających jeszcze w czasach komunistycznych, filmów, śmiało uderzających w podstawy ówczesnego systemu, dziś walczy o nią w sejmowych kuluarach, pracując nad ustawą o mediach.

Poeta Ryszard Krynicki także miał do czynienia z komunistyczną cenzurą i na własnej skórze przekonywał się, jak władza może ograniczać wolność sztuki. Krzysztof Pomian to filozof i historyk - on też miał okazję sprawdzić, jak bolesna może być interwencja władz w sferę wolności - w tym przypadku: wolności badań naukowych. Za krytykowanie partii został pod koniec lat 60. usunięty z pracy na uczelni.

Grono dyskutantów uzupełnią tak światłe postaci jak: Krzysztof Czyżewski, Jirzi Gruša, Paweł Huelle i Tomas Venclova. Rozmowę prowadzić będzie jeszcze jedna ważna osobowość polskiego życia intelektualnego, która o wolności ma do powiedzenia bardzo dużo - Adam Michnik, przez całe lata prześladowany za sprawą swojej aktywnej działalności w antykomunistycznej opozycji, a potem - założyciel i redaktor naczelny pierwszego wolnego polskiego dziennika po przełomie 1989 roku, "Gazety Wyborczej".

(...)

Całość w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji