Artykuły

Polskie Radio. Klub Miłośników Trójki i związkowcy chcą pozwać Jacka Sobalę

Wypowiedzi dyrektora radiowej Trójki Jacka Sobali, zawarte w wywiadzie opublikowanym wczoraj w Wirtualnemedia.pl, wywołały burzę. Sprawa może skończyć się w sądzie.

Związek Zawodowy Dziennikarzy i Pracowników Programu 3 w swoim oświadczeniu wyraził "najwyższe oburzenie" w związku z wypowiedzią Sobali, w której stwierdził on, że "już nie tylko tzw. radiowe korytarze mówią o tym, że ten tzw. protest ma drugie dno i tak naprawdę chodzi o prywatyzację Trójki. Po to był powoływany Związek Zawodowy, po to budowano system zewnętrznego finansowania radia. Przy krachu abonamentu miało to dać efekt w postaci uwłaszczenia się na publicznym majątku." Zarząd związku zawodowego poinformował, iż - w związku z tą wypowiedzią - rozważa podjęcie kroków prawnych w obronie dobrego imienia związku i zespołu Trójki.

Oficjalne oświadczenie wydał także Komitet Miłośników Trójki, do którego należą m.in. Krystyna Czubówna, Krzysztof Daukszewicz, Michał Ogórek i Zbigniew Zamachowski. Klub jest zszokowany "bezprzykładnym i absurdalnym pomówieniem", jakoby protest pracowników Programu 3 miał związek z prywatyzacją tej anteny.

W oświadczeniu komitetu czytamy: "Z całą stanowczością stwierdzamy, że zbiórka publiczna, zorganizowana przez nasz Komitet między wrześniem a grudniem 2009 wzięła się z szacunku dla dotychczasowego dorobku Programu Trzeciego Polskiego Radia i z troski o jego przyszłość w obliczu kryzysu finansowego, który dotknął, jak wiadomo, media publiczne. Nasza inicjatywa nie miała żadnego związku z jakimś, istniejącym rzekomo planem prywatyzacji tego programu".

Przedstawiciele komitetu wyrazili żal z powodu insynuacji wyrażanych przez Sobalę. Poinformowali, że - podobnie jak Związek Zawodowy Dziennikarzy Trójki - rozważają możliwość podjęcia kroków prawnych przeciwko obecnemu dyrektorowi.

Wypowiedzi Jacka Sobali wywołały także reakcję zarządu Polskiego Radia. Związkowcy z Trójki zostali upoważnieni do przekazania oświadczenia wiceprezesa Wojciecha Jerzego Poczachowskiego, iż zarząd PR nie utożsamia się ze słowami dyrektora Trójki.

W środę odbyło się czwarte już spotkanie przedstawicieli Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Trójki z zarządem PR. - Ustaliliśmy, iż stanowiska związku i zarządu zbliżają się i coraz bardziej prawdopodobne wydaje się osiągnięcie konsensusu w kwestii postulatów związku - napisali związkowcy w swoim oświadczeniu.

Kolejne oficjalne spotkanie odbędzie 12 kwietnia. W międzyczasie mają zostać zorganizowane odrębne spotkania w sprawie restrukturyzacji Polskiego Radia oraz innych problemów, poruszanych w trakcie wcześniejszych rozmów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji