Artykuły

Wrocław. Wydarzenia Dnia Teatru

Czterechsetne przedstawienie "Calineczki" w Teatrze Lalek, wystawa, spektakl "Niemiłość/Wmiłość" w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego i cykl imprez w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej - cały Wrocław przez dwa dni będzie świętował Międzynarodowy Dzień Teatru.

"Calineczkę" oglądać można na scenie Wrocławskiego Teatru Lalek W piątek, w dniu otwarcia wystawy "Oblicza lalek", na tej scenie Teatru Lalek zobaczymy 400. przedstawienie "Calineczki" w wykonaniu Anny Kramarczyk [na zdjęciu]. Także w piątek w budynku Starej Giełdy marszałek Dolnego Śląska wręczy nagrody dla najlepszych w tym sezonie twórców teatralnych. W tym miejscu właśnie usłyszymy po raz pierwszy tegoroczną odezwę napisaną tradycyjnie przez wybitną postać światowego teatru (w tym roku będzie to Judi Dench) do ludzi sceny.

Natomiast dzień później, w sobotę (wtedy właśnie - 27 marca - na całym świecie jest obchodzone teatralne święto), o godz. 17 rozpocznie się cykl imprez w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. W programie znalazły się m.in. cztery wystawy oraz wręczenie Nagrody im. Małgorzaty Napiórkowskiej dla najlepszego studenta wrocławskiej PWST. To wyróżnienie jest przyznawane od 2003 roku - dotąd otrzymała je m.in. Anna Ilczuk. Na początek usłyszymy recital Aleksandry Listwan, Łukasza Kucharzewskiego i Mateusza Barana. Następnie wrocławski Teatr Ad Spectatores pokaże spektakl "Seks, prochy i rock'n'roll" w reżyserii Krzysztofa Kopki. Imprezie będą towarzyszyły cztery wystawy - fotografii Stefana Arczyńskiego "Tancerze" (będzie ją można oglądać do 25 kwietnia), prac studentów Pracowni Scenografii wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, fotosów z przedstawień dyplomowych studentów wrocławskiej PWST z lat 1983-2005 oraz fotograficznych portretów Małgorzaty Napiórkowskiej autorstwa Michała Dudka. Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru zwieńczy niedzielna premiera "Niemiłość/Wmiłość" formacji Concubinatus w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.

Międzynarodowy Dzień Teatru został uchwalony 27 marca 1961 roku na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Od tego czasu jest obchodzony co roku w stu krajach na świecie.

** Sobota, 27 marca, godz. 17 - cykl imprez w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej.

** Niedziela, 28 marca, godz. 19 - premiera w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji