Artykuły

Pani Helena

Trzeci tytuł i pierwsze przedstawienie firmowane przez nową dyrekcję teatru. Po monodramie i recitalu sztuka kameralna Kazimierza Brauna "Pani Helena", rzecz o wybitnej polskiej aktorce Helenie Modrzejewskiej, wystawiona, w 150-lecie urodzin artystki. Spektakl wyreżyserował Janusz Kozłowski, obecnie kierownik artystyczny teatru zielonogórskiego, a wcześniej wielokrotnie współpracujący z teatrem olsztyńskim, gdzie wystawił na przykład i "Czekając na Godota", czy kilka sztuk Mrożka i Różewicza.

Premiera "Pani Heleny" jest wydarzeniem szczególnym z jeszcze jednego powodu: po siedmioletniej przerwie powraca na scenę Irena Telesz, aktorka zapisana w dziejach olsztyńskiego teatru wieloma interesującymi rolami.

Warto przypomnieć biografię i kreacje artystki. Pracę rozpoczęła w 1963 roku w Gdańskim Studio Rapsodycznym. Potem grała w Grudziądzu, między innymi Lady Makbet w dramacie Szekspira, Helenę w "Moście" Szaniawskiego, Księżnę Yorku w "Ryszardzie III" Szekspira, Anastazję w "Małym dworku" Witkacego i Ślepą Wariatkę w "Ślepcach" Maeterlincka.

W Olsztynie debiutowała świetną postacią w "Ordynacie Michorowskim". Ale grała również wielkie role z wielkiego repertuaru: Gertrudę w "Hamlecie", Eurydykę w "Antygonie" Sofoklesa, niezapomnianą postać w "Domu Bernardy Alba" Lorki, charakterystyczną postać w "Gorzkich żalach w dozorcówce" Csurki i wiele innych.

Teraz zagra Helenę Modrzejewską. Jej partnerem, jest Artur Steranko który zagra Henryka Sienkiewicza. Premiera w sobotę 5 maja. Część dochodu z przedstawienia zostanie przeznaczona na tomograf dla Szpitala Wojewódzkiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji