Artykuły

Śląsk. Kto zdobędzie Złote Maski?

"Król umiera" Francoisa Lazaro Teatru Lalek Banialuka, "Oliver!" [na zdjęciu] Magdaleny Piekorz Teatru Rozrywki oraz "Romeo i Julia" Henryka Konwińskiego Opery Śląskiej mają szansę zostać wybrane najlepszym przedstawieniem minionego roku na Śląsku.

Jury "Złotych Masek", najbardziej prestiżowej w województwie nagrody artystycznej, przyznawanej z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, ogłosiło wczoraj swoje nominacje. Sztuki teatralne ubiegłego roku oceniano w dziewięciu kategoriach. W każdej z nich wskazano po trzy nominacje. Zwycięzcy ogłoszeni zostaną pod koniec miesiąca.

Spośród twórców, którzy zrealizowali spektakle kandydujące do nagrody głównej, tylko Magdalena Piekorz ma szansę otrzymać dodatkowo statuetkę za reżyserię. Inni nominowani w tej kategorii to: Łukasz Czuj za spektakl "Rewizor" i Michał Zaniecki za "Producentów". Z kolei w szranki o tytuł najlepszego spektaklu dla dzieci staną w tym roku: "Amelka, bóbr i król na dachu" Teatru Nowego w Zabrzu, "High School Musical" Gliwickiego Teatru Muzycznego oraz "Kosmita" Teatru Dzieci Zagłębia.

W pozostałych kategoriach szansę na zdobycie nagród mają także: Grażyna Bułka i Anna Guzik za role kobiece w "Królowej piękności z Leenane", Joanna Bogacka za kreację Marleny Dietrich w "Szarym aniele", a także Grzegorz Przybył za wcielenie się w Petruchia w "Poskromieniu złośnicy", Mirosław Neinert za rolę w spektaklu "Dwa" i Rafał Sawicki za Iwana Chlestakowa w "Rewizorze". Jury doceniło też umiejętności wokalno-aktorskie Marty Florek ("High School Musical"), Joanny Kściuczyk-Jędrusik ("Manru") i Dariusza Niebudka ("Producenci"), scenografię Urszuli Kenar ("Poskromienie złośnicy"), Luigi Scoglio ("Producenci") oraz Marcela Sławińskiego i Katarzyny Sobańskiej ("Oliver!"), a także talent lalkarzy Teatru Dzieci Zagłębia - Ewy Zawady i Dariusza Wiktorowicza ("Kosmita") oraz Teatru Lalki i Aktora Ateneum - Bartosza Sochy ("Skarb Babuchy Burczymuchy").

Nagrodę Specjalną tegorocznej edycji Złotych Masek mają szansę zdobyć: Jakub Lewandowski za rolę Damy Pik w spektaklu baletowym "Zobacz Alicjo", Sylwia Adamowicz za choreografię do musicalu młodzieżowego "High School Musical" i Henryk Konwiński za inscenizację i choreografię baletu "Romeo i Julia".

Zwycięzców poszczególnych kategorii poznamy 29 marca podczas uroczystości wręczenia nagród, która odbędzie się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Warto przypomnieć, że nagroda za przedstawienie roku i za spektakl dla dzieci ma charakter honorowy. W pozostałych siedmiu kategoriach przyznaje się nagrody finansowe.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji