Artykuły

Warszawa. Nagrody Schillera dla Magdaleny Musiał i Marcina Hycnara

Związek Artystów Scen Polskich przyznał nagrody im. Leona Schillera za 2009 r. scenograf Magdalenie Musiał oraz aktorowi Marcinowi Hycnarowi. Stowarzyszenie ujawnia nazwiska laureatów zawsze w okolicach 14 marca; w tym dniu przypada rocznica urodzin Leona Schillera.

Magdalena Musiał, absolwentka Wyższej Szkoły Muzycznej i Sztuk Plastycznych w Grazu (Austria) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu, została doceniona za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki scenograficznej.

W 2009 roku Musiał zaprojektowała kostiumy i scenografie do sześciu spektakli, m.in. na scenach Narodowego Starego Teatru ("Czekając na Turka", "Pijacy"), Teatru Wielkiego-Opery Narodowej ("Zagłada domu Usherów", "Borys Godunow", "Orfeusz i Eurydyka") oraz Teatru Rozmaitości ("Między nami dobrze jest").

W uzasadnieniu decyzji ZASP prezes Związku Krzysztof Kumor podkreślił, że Magdalena Musiał znakomicie sobie radzi zarówno z sytuacjami kameralnymi, jak i monumentalnymi. - Jest scenografką dobrze obeznaną z artystycznym trendami, swobodnie czującą się w obszarze nowoczesnych sztuk wizualnych - ale jest też świadomą przeszłości i kontekstów erudytką; twórczość laureatki ma ten niezaprzeczalny walor, iż będąc pochwałą różnorodności zachowuje wewnętrzną spójność i logikę - bez względu na to, jakiego teatralnego szaleństwa realizacje Magdaleny Musiał są wizualnym wyobrażeniem, zawsze jest w nich błyskotliwa metoda - podkreśla Kumor.

Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki aktorskiej nagrodę im. Schillera przyznano Marcinowi Hycnarowi, absolwentowi Akademii Teatralnej w Warszawie. Hycnar jest jednym z najczęściej nagradzanych aktorów młodego pokolenia: w 2006 roku za rolę Plazmonika Bloedestauga w przedstawieniu dyplomowym pt. "Bezimienne dzieło" otrzymał na łódzkim Festiwalu Szkół Teatralnych Grand Prix za wybitną osobowość sceniczną, wyróżnienie Szkoły Reduta Berlin za "najbardziej organiczną grę aktorską" oraz m.in. nagrody publiczności i dziennikarzy. Również za tę rolę, w tym samym roku, otrzymał główną nagrodę aktorską w Bratysławie, na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych.

Związek Artystów Scen Polskich po raz pierwszy nagrodził Marcina Hycnara Nagrodą im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut w sezonie 2005/2006. Hycnar został wówczas wyróżniony za kreację postaci Fuksa w przedstawieniu "Kosmos" wg Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego w Teatrze Narodowym w Warszawie.

W 2009 roku Hycnar wcielił się na deskach Teatru Narodowego w role m.in. von Kostryna w duecie z Wiktorią Gorodecką w "Balladynie" (na zdjęciu) (reż. Artur Tyszkiewicz) oraz Artura w "Tangu" wyreżyserowanym przez Jerzego Jarockiego.

- Marcin Hycnar jest aktorem, który wyjątkowo harmonijnie łączy wielką techniczną sprawność z intelektualną przenikliwością i absolutną emocjonalną wiarygodnością. W swych rolach mieni się wszelkimi odcieniami aktorskich możliwości - potrafi zaznaczyć w postaci wszystkie barwy człowieczeństwa - i te jasne, i te zdecydowanie ciemne, oraz sprawić, że widz podążając z fascynacją za wykreowanym przez niego bohaterem, mierzy się w sposób wyjątkowo intensywny z dotkliwością ludzkiej egzystencji - podkreślił prezes Związku Krzysztof Kumor.

Wręczenie nagrody odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Teatru, 27 marca, w warszawskiej siedzibie Związku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji