Artykuły

Katowice. Sting i Kilar pomogą zostać stolicą kultury?

Rada programowa Europejskiej Stolicy Kultury przygotowała program wydarzeń, które mają zapewnić ten tytuł Katowicom w 2016 roku. Wczoraj zaprezentowano go prezydentowi. Nam udało się do niego dotrzeć

Na razie nie wiadomo, kiedy prezydent Katowic Piotr Uszok i prof. Tadeusz Sławek, przewodniczący rady programowej ESK 2016, oficjalnie zaprezentują efekt kilkumiesięcznych przygotowań Katowic do udziału w tym konkursie. Wczoraj na posiedzeniu rady Piotrowi Uszokowi przekazano program wydarzeń od 2010 do 2016 roku. (...)

Dlaczego Katowice mają walczyć o ESK 2016? Rada podaje kilka powodów: są w centrum Europy, mają wielokulturowe tradycje, miasto żegna się z dominacją przemysłu ciężkiego, wraz z innymi miastami regionu ma wiele zabytków poprzemysłowych. Przypomina też, że urodził się tu Hans Bellmer, a Witkacy tu pracował.

Kluczowy jest jednak program wydarzeń, które mają się odbywać w mieście do 2016 roku. Lista nie jest zamknięta, rada i biuro ESK liczą na propozycje mieszkańców.

Już w tym roku miałyby się odbyć m.in. festiwale wiedzy o Chopinie i filmowy Regiofun (chodzi o filmy powstające dzięki regionalnym funduszom filmowym) czy cykl spotkań z wybitnymi osobistościami, takimi jak np. Hanna Krall i Krystian Lupa. Inny pomysł to pokazy filmów kontrowersyjnych i zapraszanie do Katowic wybitnych reżyserów, takich jak Wim Wenders czy Pedro Almodovar. Studenci ASP chcą z kolei oświetlać miasto i jego budynki.

Na 2011 rok NOSPR planuje koncert ze Stingiem w Spodku. (...) Kolejne lata przyniosą m.in. nocny koncert muzyki Wojciecha Kilara, koncert muzyki poważnej przy okazji otwarcia nowego gmachu Muzeum Śląskiego na terenie po kopalni Katowice, cykl imprez związanych z dziecięcym teatrem lalkowym, festiwal seriali, przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego wraz z koncertem muzyki Zbigniewa Preisnera. Ta ostatnia impreza ma się odbyć w kluczowym 2016 roku.

Jeśli Katowice zostaną Europejską Stolicą Kultury, czekają nas także m.in.: festiwal orkiestr radiowych, wystawa fotografii Zofii Rydet, prezentacje dorobku takich twórców, jak Hans Bellmer czy Teofil Ociepka. Do tego dochodzą jeszcze: festiwal kina niemego, festiwal teatrów ulicznych i pokaz filmów poświęconych Górnemu Śląskowi (np. Kazimierza Kutza).

To wszystko ma według rady dać Katowicom tytuł ESK w 2016 roku. Wkrótce dokument ma trafić do Marka Zielińskiego, dyrektora Ars Cameralis i szefa biura ESK. Na jego podstawie biuro ma przygotować wniosek w konkursie o ESK. Musi on być gotowy do sierpnia.

(...)

Całość w Gazecie Wyborczej - Katowice.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji