Artykuły

Polskie Radio. Przezabawne słuchowisko o czeskich wojakach

W niedzielę Jedynka nada znakomity spektakl Andrzeja Piszczatowskiego "Egzamin na odznakę Fuczika w Siódmym Batalionie Czołgów

To jeden z rozdziałów powieści "Batalion czołgów" Josefa Škvorecky'ego, najwybitniejszego - obok Milana Kundery i Bohumila Hrabala - powojennego pisarza czeskiego. Tekst powstał już w 1954 roku, ale na długie lata trafił do szuflady.

W socjalistycznej Czechosłowacji nie mogły się ukazać pełne gorzkiego humoru zapiski ze służby wojskowej, którą autor odbył w latach 1952 - 1954. Rzecz opublikowano dopiero po 17 latach w Kanadzie, w wydawnictwie 68-Publishers, założonym przez pisarza wspólnie z żoną Zdeną Salivarovą. W 1978 roku, m.in. za drukowanie tekstów Hrabala i Kundery, oboje zostali pozbawieni czechosłowackiego obywatelstwa. Dziś "Batalion czołgów" należy do najpopularniejszych czeskich powieści. Opis egzaminu na odznakę Fuczika to jeden z jej najśmieszniejszych fragmentów.

Porucznik Rużiczka (Adam Ferency) wzywa sierżanta Smirzickiego (Marcin Hycnar) i każe mu przeprowadzić w jednostce egzamin z lektur, które mieli przeczytać żołnierze. Pytania ma zadawać podporucznik Prouza (świetny Jacek Braciak), który zgłosił się do tej roli na ochotnika. Prouza uspokaja żołnierzy. - Towarzyszu, przeczytaliście już wszystkie książki? - zagaduje jednego. - No, wszystkie nie... - pada odpowiedź. - A której nie czytaliście? - No, tej "W dali jest Moskwa". - "Daleko od Moskwy". Przecież to nie jest lektura obowiązkowa, tylko uzupełniająca. Czego się boicie? - Bo ja... nie mam do siebie zaufania - mówi wojak. Prouza obiecuje jednak, że egzamin będzie łatwy. Ciemni jak tabaka w rogu żołnierze stawiają się przed komisją. Podporucznik przystępuje do zadawania pytań. Na pierwszy ogień idzie sierżant "Piniądz" Szemanczak. Nie przyzna się, że nie przeczytał niczego. Krzysztof Kowalewski jest w tej roli tak śmieszny, że łzy płyną ciurkiem.

Przed spektaklem Jedynka nada rozmowę z pisarzem przeprowadzoną przez tłumacza jego książek Andrzeja Jagodzińskiego. W 2005 roku za słuchowisko "Saksofon basowy", także na podstawie prozy Škvorecky'ego, Andrzej Piszczatowski zdobył radiowe Grand Prix festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. Początek niedzielnego słuchowiska o godz. 21.05.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji