Artykuły

Zagrać Mewę

Nina Zarieczna w "Mewie" Czechowa to rola wyzwanie. Wspaniały materiał na aktorski start. W spektaklu Krystiana Lupy w Teatrze Dramatycznym - "Mewa - niedokończony utwór na aktora. Sztuka hiszpańska" - w tę rolę wcieli się Marta Król.

Nina to młodziutka dziewczyna, która marzy o teatrze. Podczas sceny teatru w teatrze prezentuje katastroficzny tekst napisany przez Konstantego Trieplewa: "Ludzie, lwy, orły i kuropatwy... zimno, zimno, zimno... strach, strach, strach...".

"Mordowałam się z Niną Zarieczną", "nienawidziłam tej postaci". "Budziłam się rano z myślą: o Boże, wieczorem znów muszę grać tę koszmarną Ninę. To była prawdziwa fizyczna męka" - pisała o tej roli Krystyna Janda, która grała Ninę Zarieczną w 1977 roku w Teatrze Ateneum. 10 lat później rolą Niny w spektaklu "10 portretów z Czajką w tle" w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego zaistniała w Teatrze Studio Joanna Trzepiecińska. Intrygującą Niną była Małgorzata Rudzka w przedstawieniu Andrzeja Domalika wystawianym na początku lat 90. w Teatrze Dramatycznym. Ostatnio w Warszawie Ninę Zarieczną zagrała Agnieszka Grochowska w spektaklu Zbigniewa Brzozy w Teatrze Studio. Marta Król jest absolwentką PWST im. Solskiego w Krakowie (wydział aktorski ukończyła w 2003 r.), ale też dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. I absolwentką Szkoły Muzycznej I stopnia im. K. Kurpińskiego w Warszawie (wiolonczela, fortepian). Krystian Lupa mówi o niej: - To moja studentka, na zajęciach wspaniale się odnajdywała. Ma wyobraźnię i dużą siłę. To nie pierwszy spektakl Krystiana Lupy, w którym wystąpi. Grała w "Wymazywaniu" w Teatrze Dramatycznym i kilka epizodycznych postaci w "Mistrzu i Małgorzacie" Michaiła Bułhakowa w Starym Teatrze w Krakowie. W Teatrze Dramatycznym występowała też (Blanche, Francuzka i Bóstwo Germańskie) w "Obsługiwałem angielskiego króla" wg B. Hrabala w reż. Piotra Cieślaka oraz w "Płatonowie" Czechowa w reż. Pawła Miśkiewicza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji