Artykuły

Warszawa. Recital Doroty Salamon w Żydowskim

Dziś w Teatrze Żydowskim, Dorota Salamon [na zdjęciu] zaśpiewa najpiękniejsze ballady Icyka Mangera, zwanego księciem poezji żydowskiej.

Dorota Salamon zaśpiewa najpiękniejsze ballady Icyka Mangera, zwanego księciem poezji żydowskiej.

Urodził się w 1901 roku w Czerniowcach. Czerpał z poezji ludowej, potrafił też w finezyjny sposób wplatać wątki biblijne w opowieści o codziennym życiu Żydów w Europie Wschodniej. Drugą wojnę światową spędził w Paryżu i Londynie. W 1951 roku wyjechał do Nowego Jorku, a następnie Izraela, gdzie mieszkał do śmierci w 1969 r.

Podczas recitalu w Teatrze Żydowskim jego poezja zabrzmi głównie w jidysz. Widzowie będą mogli śledzić tłumaczenia piosenek na dużym ekranie. Na nim też pojawią się zdjęcia oraz multimedialne animacje. Kilka utworów, w znakomitych przekładach Wisławy Szymborskiej i Jerzego Ficowskiego, Dorota Salamon zaśpiewa po polsku.

Muzykę do tekstów Mangera skomponowali m.in. Chava Alberstein, Dov Seltzer, Janusz Sent oraz Michał Salamon, który będzie akompaniował aktorce.

Dorota Salamon związana jest z Teatrem Żydowskim od ponad 20 lat. Można ją oglądać m.in. w spektaklach "Kamienica na Nalewkach" oraz "Tradycja".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji