Artykuły

Stawisko. Inauguracja Roku Iwaszkiewiczowskiego

Wspomnienia Marii Iwaszkiewicz-Wojdowskiej o ojcu Jarosławie Iwaszkiewiczu i jego przyjaciołach skamandrytach: Julianie Tuwimie i Antonim Słonimskim - to główna atrakcja rozpoczynającego się w niedzielę "Roku Iwaszkiewiczowskiego na Stawisku".

2 marca mija 30. rocznica śmierci Jarosława Iwaszkiewicza [na zdjęciu], uchodzącego za jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX w.

"Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska jest jedną z ostatnich żyjących osób, jak sama lubi o sobie mówić, które bezpośrednio znały twórców z poetyckiej grupy Skamander - powiedziała PAP Alicja Matracka-Kościelny, dyrektor Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Jak zapowiedziała, goście Stawiska będą mogli posłuchać nie tylko "przedstawianych z gawędziarskim talentem" wspomnień o Iwaszkiewiczu, ale także historii i anegdot o jego przyjaciołach: Julianie Tuwimie i Antonim Słonimskim. - Wspomnieniom o poetach artystycznej kawiarni Pod Picadorem będą towarzyszyć historyczno-literackie ciekawostki przedstawiane przez znawcę literatury dwudziestolecia międzywojennego Pawła Kądzielę - dodała dyrektor muzeum.

Poza rozmową o poetach Skamandra, która odbędzie się w salonie willi autora "Panien z Wilka", organizatorzy zapowiadają także koncert pt. "Zmowa mężczyzn" w wykonaniu muzyków z Gdańska: Grzegorza Piotrowskiego i Piotra Słopeckiego. - "Zmowę mężczyzn", nota bene to tytuł powieści Iwaszkiewicza z 1930 r., będą tworzyć piosenki z dwudziestolecia międzywojennego, z których kilka będzie skomponowanych do słów pisarza - zapowiada Matracka-Kościelny.

W ramach "Roku Iwaszkiewiczowskiego na Stawisku" 28 marca odbędzie się także prezentacja II tomu "Dzienników" Iwaszkiewicza, poświęconego w dużej mierze "ostatniej wielkiej miłości" pisarza do Jerzego Błeszczyńskiego. Fragmenty książki przeczyta aktor Józef Duriasz, natomiast pieśniarka Joanna Mioduchowska wykona piosenki do wierszy pisarza.

Jarosław Iwaszkiewicz urodził się 20 lutego 1894 r. w Kalniku na Ukrainie, zmarł w Warszawie 2 marca 1980 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji