Artykuły

Rzym. "Panny z Wilka" Hermanisa w przeglądzie twórczości Iwaszkiewicza

Wielki przegląd twórczości Jarosława Iwaszkiewicza odbędzie się w Rzymie. W jego ramach po raz pierwszy we Włoszech zaprezentowany zostanie film "Tatarak" Andrzeja Wajdy, który wzbudził zachwyt włoskich recenzentów na festiwalu w Berlinie przed rokiem. Nie zabraknie też sztuki teatralnej wg prozy Iwaszkiewicza.

Przegląd zainauguruje 25 lutego retrospektywa "Proza Iwaszkiewicza w filmach Andrzeja Wajdy". Wyświetlone zostaną "Panny z Wilka", "Brzezina" oraz najnowszy "Tatarak".

Twórczość Iwaszkiewicza zagości także w znanym rzymskim teatrze Argentina. Od 2 do 14 marca wystawiana tam będzie sztuka "Panny z Wilka" w reżyserii Łotysza Alvisa Hermanisa. W obsadzie włoscy aktorzy: Sergio Romano, Laura Marinoni, Patrizia Punzo, Elena Arvigo, Irene Petris, Fabrizia Sacchi i Alice Torriani.

3 marca w Teatro Argentina odbędzie się ponadto spotkanie dedykowane twórczości pisarza, w którym udział weźmie Tomasz Łubieński.

Przegląd zorganizował Instytut Polski w Rzymie. Jego dyrektor Jarosław Mikołajewski powiedział, że aktorzy, którzy zagrają we włoskiej inscenizacji "Panien z Wilka", będą w najbliższych dniach odwiedzać rzymskie licea i czytać fragmenty prozy Iwaszkiewicza.

- Zachwyciło się już nim kilka ważnych ośrodków we Włoszech. Wydawnictwo Bollati Boringhieri planuje wznowienie jego książek, między innymi o Sycylii - dodał. - Przy okazji spektaklu w Teatro Argentina pragniemy przypomnieć Iwaszkiewicza jako autora opowiadań. Jestem przekonany, że Włosi z zainteresowaniem przyjmą niedługo również jego poezję i refleksję nad własnym krajem - podkreślił Mikołajewski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji