Artykuły

Historia PRL według Mrożka

Poniedziałek, TVP 1, 21.05 spektakl teatralny, premiera, Polska 1999, reż. Jerzy Jarocki, wyk. Mariusz Bonaszewski, Krzysztof Dracz, Halina Rasiakówna, Marek Ryter, Kinga Preis i in., 96 min.

W sztuce, którą, "Jarocki napisał Mrożkowi", jak to dowcipnie określił jeden z recenzentów, wykorzystano fragmenty kilku dramatów: "Zabawa", "Emigranci", "Alfa", "Pieszo", "Portret", a także felietony i artykuły Mrożka, m.in. słynny szkic "Popiół i Diament?" z 1983 roku, oraz pieśni z lat stalinowskich i nie tylko. Złożona z tak różnych elementów mozaika umożliwia widzom podjęcie intrygującej gry literackiej, prześledzenie szczególnego dialogu pomiędzy poszczególnymi tekstami. Jednocześnie odsłania obraz rzeczywistości odbity w dramatach pisanych przez Mrożka na przestrzeni kilkudziesięciu lat i ujawnia stosunek autora do różnych postaw bohaterów "skażonych PRL-em". Istotnym impulsem do powstania spektaklu była jedyna sztuka dotycząca stanu wojennego napisana w czasie, gdy on jeszcze trwał, w 1982 r,. a opublikowana rok później. Z "Alfy" reżyser wziął wiele scen, łącznie ze snem o Lechu, który pojawia się nocą osadzonym "w internacie" postaciom z innych sztuk autora. Jak u Mickiewicza Konrada w celi nawiedzają duchy przeszłości tak więźniów reżimu nachodzi duch "nowej Polski". Notabene, każdy z wykonawców wciela się w kilku Mrożkowych bohaterów.

Jednak "Historia PRL według Mrożka" nie stała się dla Jarockiego okazją do ferowania wyroków czy ocen. Pisano wręcz: "Rzadko ogląda się przedstawienia równie przenikliwe i bez taryfy ulgowej traktujące wszystkich"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji