Artykuły

Warszawa. Spektakl-wykład "Jan Bielecki" w IT

22 lutego (WYJĄTKOWO W PONIEDZIAŁEK!) o godzinie 19.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (ul. Jazdów 1) odbędzie się spektakl-wykład "Jan Bielecki". Konsultacja artystyczna: Zofia Kucówna. W obsadzie: Katarzyna Dąbrowska, Zofia Kucówna, Maria Semiotyk, Waldemar Barwiński, Jacek Beler, Grzegorz Kwiecień, Krzysztof Ogłoza, Sebastian Ryś. Wykład wygłosi prof. Alina Kowalczykowa. Wstęp wolny.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na cykl spektakli-wykładów "Słowacki. Dramaty wszystkie". W tym najważniejszym wydarzeniu teatralnym Roku Słowackiego biorą udział znawcy twórczości Juliusza Słowackiego, literaturoznawcy, dramaturdzy oraz reżyserzy różnych pokoleń. Każdy spektakl-wykład przygotowany jest w duecie teoretyk-praktyk i jest okazją do dyskusji o aktualności dramatów Słowackiego. Cykl kontynuowany jest do końca kwietnia 2010 roku.

Zofia Kucówna:

Język ludzki jest muzyką. Każdego narodu inną. Języki zmieniają się, bogacą, ubożeją, bo są żywe. Chodzą sobie jak chcą. Wygląda na to, że ostatnimi czasy język polski ewoluuje ku spowszednieniu i zwulgarnieniu. I nic się na to nie poradzi. Możemy jedynie opóźniać ten proces. Jak? Osobiście mam dowody na to, że ludzie potrzebują poezji. Nie czytają jej, ale tłumnie wypełniają sale, świetlice, teatry, aby słuchać wierszy. Salony Anny Dymnej rozsiane po całej Polsce są na to dowodem. Biorę w nich udział i są dla mnie ogromnym przeżyciem. Widz nie musi wszystkiego rozumieć. Być może poprzez uczestniczenie we wspólnym słuchaniu bierze udział w czymś magicznym? Liturgicznym? Jak w modlitwie lub słuchaniu muzyki? Może czuje się przez to lepszy?

Kalendarz spektakli-wykładów:

4 marca - Mindowe (reż. Paweł Passini)

11 marca - Słowacki. Rekonstrukcja ikony. Trajektorie (reż. Dominik Strycharski)

18 marca - Agezylausz (reż. Reda Haddad)

25 marca - Dziady (reż. Michał Zadara)

15 kwietnia - Złota czaszka (reż. Monika Strzępka)

22 kwietnia - Horsztyński (reż. Agnieszka Olsten)

Mecenasem projektu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy medialni: Polskie Radio "Trójka", dwutygodnik.com, Miesięcznik "Teatr"

Wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji