Artykuły

Warszawa. Podsumowanie Roku Gombrowicza

Wczoraj, 9 lutego w Ministerstwie Kultury odbyło się spotkanie ministra kultury z Komitetem Organizacyjnym Obchodów "Roku Gombrowicza".

- Skończyliśmy rok ważny dla kultury polskiej. (...) Mam poczucie wielkiej satysfakcji i wdzięczności wobec wszystkich, którzy przyczynili się do tego dzieła bez precedensu - mówił dziś minister Waldemar Dąbrowski podczas spotkania z Komitetem Organizacyjnym "Roku Gombrowicza". Tym spotkaniem, w którym udział wziął m.in. przewodniczący Komitetu Janusz Palikot, zakończono obchody jubileuszu tego wybitego polskiego pisarza.

25 lipca 2003 r. Sejm RP ogłosił rok 2004 Rokiem Witolda Gombrowicza. Na mocy decyzji Konferencji Generalnej UNESCO setna rocznica urodzin pisarza wpisana została także na listę rocznic UNESCO. Całoroczne obchody poświęcone życiu i twórczości Gombrowicza stworzyły niepowtarzalną okazję do podjęcia na nowo refleksji na temat roli, jaką dzieło wielkiego artysty odgrywa we współczesnej kulturze polskiej i światowej. - Nie przypominam sobie jakiejkolwiek innej rocznicy, która z takim sensem, wdziękiem i tak skutecznie - jeśli wziąć wymiar promocyjny i w Polsce i za granicą - uczciłaby obchody wielkiego Polaka - podkreślił dziś minister Dąbrowski.

Obchody "Roku Gombrowicza" to ponad 100 przedstawień teatralnych i telewizyjnych, pokazy filmów, wystawy pamiątek i fotografii inspirowanych twórczością artysty, happeningi uliczne, konferencje naukowe, spotkania literackie w kraju i za granicą. To także VI Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu i Jesień Gombrowicza w USA. Głównym celem Komitetu Organizacyjnego "Roku Gombrowicza" była popularyzacja twórczości autora "Ferdydurke". Stąd, obok wystawy "Ja, Gombrowicz" i popularnego wydania "Dziennika" zrealizowano następujące projekty:

Gombrowicz w pociągach PKP Intercity - podróżnym na trasie Gdynia-Kraków i Warszawa-Kraków towarzyszyło 50 zdjęć Gombrowicza wraz z cytatami z jego twórczości.

Konkurs na esej - Komitet Organizacyjny wraz z Fundacją Kultury, Gazetą Wyborczą i Polskim Radio ogłosiły konkurs na esej na temat: Polskość to wartość czy balast? Mamy leczyć się z naszych narodowych kompleksów czy też żyć z nimi, bo bez nich nie będziemy Polakami?

Spoty promujące "Rok Gombrowicza" - 11 spotów telewizyjnych, promujących to wydarzenie.

Radiowy żywot Witolda Gombrowicza - płyta CD zawierająca archiwalne nagrania Polskiego Radia, m.in. fragmenty słuchowisk opartych na twórczości pisarza, wypowiedzi Rity Gombrowicz oraz fragment "Dziennika" czytany przez samego autora.

- Z pewnością ten rok był dobrym rezultatem wysiłków naukowców, artystów, ludzi kultury, ludzi mediów, przedsiębiorców i tych wszystkich, którzy potrafią poza polem własnego postrzegania, widzieć jeszcze sprawy ważne dla szerszych kręgów społecznych - powiedział Waldemar Dąbrowski. Wszyscy członkowie Komitetu Organizacyjnego otrzymali dziś z rąk Ministra Kultury dyplom za cenny wkład w tworzenie programu obchodów. Minister Dąbrowski uhonorował również Janusza Palikota odznaczeniem "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji