Artykuły

Warszawa. "Ksiądz Marek" w Instytucie Teatralnym

11 lutego 2010 roku o godzinie 19.30 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach projektu "Słowacki. Dramaty wszystkie" odbędzie się pokaz "Księdza Marka" przygotowany przez Pawła Goźlińskiego. W obsadzie: Joanna Szurmiej, Justyna Jary, Adam Woronowicz, Kuba Snochowski oraz Mariusz Szczygieł, muzyka - Dobromiła Jaskot. Gośćmi specjalnymi wieczoru będą o. Tomasz Dostatni i Andrzej Leder. Wstęp wolny.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na cykl spektakli-wykładów "Słowacki. Dramaty wszystkie". W tym najważniejszym wydarzeniu teatralnym Roku Słowackiego biorą udział znawcy twórczości Juliusza Słowackiego, literaturoznawcy, dramaturdzy oraz reżyserzy różnych pokoleń. Każdy spektakl-wykład przygotowany jest w duecie teoretyk-praktyk i stanie się okazją do dyskusji o aktualności dramatów Słowackiego. Cykl kontynuowany jest do końca kwietnia 2010 roku.

Wciąż bronimy Słowackiego. Najczęściej przed nim samym. W imię tej obrony często ślepniemy. Bo nie chcemy dostrzec w jego dramatach tego, co jest w nich najstraszniejsze. Wcale nie ukryte. Niemal na wierzchu. Wystarczy uważniej przeczytać.

Świat jako fabryka trupiego odoru. Mesjanizm zmieszany z masochizmem. Polskość uzależniona od śmierci. Antyjudaizm w biblijnym przebraniu. Miłość mylona z sadyzmem. Męskość spełniająca się w gwałcie.

W "Księdzu Marku" polski kawaler Kosakowski - wbrew mitowi, nawet wbrew literze tekstu Słowackiego, za to zgodnie z treścią erotycznego fantazmatu - gwałci Judytę. Żydowską dziewczynę, ulepioną przez Słowackiego ze starotestamentowego mitu, antyjudaistycznych stereotypów, seksualnych fantazji i własnej ochoty zbawiania wszystkiego i wszystkich.

To był punkt wyjścia mojej przygody z "Księdzem Markiem". A jej cel?

Chciałbym tej dziewczynie pozwolić przemówić własnym głosem. Odnaleźć dla niej ten głos. By przestała być bezbronną, biedną, gwałconą Żydówką. Stała się divą. By jej śpiew pomieścił w sobie i nieujawnione pragnienia, i odgrywaną traumę. Traumę gwałtu, a może więcej, nie wiem, boję się zbyt wielkich słów.

Będzie też o księdzu Marku, który z dziką, sadomasochistyczną frajdą odgrywa rolę Chystusa. I o ?protokmicicu? Kosakowskim. O mesjanistycznych trickach i ostatnim Barze. Zapraszam.

Paweł Goźliński

***

Paweł Goźliński - studiował w Warszawie na Akademii Teatralnej, Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Jest szefem działu reportażu "Gazety Wyborczej" oraz jej reporterskiego magazynu "Duży Format". A także współzałożycielem (razem z Mariuszem Szczygłem i Wojciechem Tochmanem) oraz prezesem Instytutu Reportażu. Prowadzi autorskie zajęcia o dramacie romantycznym w Akademii Teatralnej w Warszawie. Od czasu do czasu publikuje w pismach poświęconych teatrowi.

W kwietniu ukaże się jego debiutancka powieść - romantyczny kryminał "Jul". Pięć lat temu ukazała się jego książka Bóg Aktor. Romantyczny teatr świata (słowo obraz/terytoria 2005), będąca rozwinięciem doktoratu. W 2008 roku brał udział w warsztatach reżyserskich Krystiana Lupy 'Monologi" w warszawskim Teatrze Dramatycznym. "Ksiądz Marek" to ciąg dalszy tamtej pracy.

Kalendarz spektakli-wykładów:

11 lutego - Ksiądz Marek (reż. Paweł Goźliński) (wyjątkowo godzina 19.30!)

18 lutego - Balladyna (reż. Małgorzata Głuchowska)

22 lutego (PONIEDZIAŁEK!) - Jan Bielecki (reż. Zofia Kucówna)

4 marca - Mindowe (reż. Paweł Passini)

11 marca - Słowacki. Rekonstrukcja ikony. Trajektorie (reż. Dominik Strycharski)

18 marca - Agezylausz (reż. Reda Haddad)

25 marca - Dziady (reż. Michał Zadara)

15 kwietnia - Złota czaszka (reż. Monika Strzępka)

22 kwietnia - Horsztyński (reż. Agnieszka Olsten)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji