Artykuły

Gdańsk. Rusza Czarna Sala im. Hebanowskiego

Premierą "Zawiszy Czarnego" Juliusza Słowackiego, w reżyserii Adama Orzechowskiego, otwarta zostanie w czwartek nowa scena Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Czarna Sala im. Stanisława Hebanowskiego znajduje się w dawnej Sali 314 (nazywanej także Salą Prób), a jej widownia pomieści 80 osób. Jej nazwa odwołuje się do istniejącej już kiedyś sceny Teatru Wybrzeże - Czarnej Sali - funkcjonującej w latach 1977-2003, mieszczącej się w budynku obecnej siedziby Hotelu Wolne Miasto. W 1993 r. Czarnej Sali nadano imię Stanisława Hebanowskiego - reżysera i wieloletniego kierownika artystycznego Teatru Wybrzeże.

- Po "Zawiszy Czarnym" na Czarnej Sali im. Stanisława Hebanowskiego zobaczymy wkrótce aż dwa prapremierowe spektakle: w marcu "Personę" Ingmara Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego oraz miesiąc później "Orgię" Piera Paolo Pasoliniego w reżyserii Wiktora Rubina - poinformował rzecznik gdańskiego teatru Grzegorz Kwiatkowski.

"Zawisza Czarny" to fragment dramatu Słowackiego (niewykluczone też, że dwóch) powstały zapewne w latach 1844-45. Chaotyczny układ oraz liczne skreślenia i poprawki uniemożliwiają rekonstrukcję utworu zgodną bezspornie z intencją autora.

Reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski chciałby, aby jego inscenizacja "Zawiszy Czarnego" skłoniła do refleksji, jakich wzorców i autorytetów potrzebują dziś Polacy.

"Szukamy modelu polskiego bohatera. Zawisza Czarny, rycerz znany w średniowieczu w całej Europie, nasza gwiazda tamtych czasów, wydaje się być na to idealnym materiałem. Słowacki ukazuje Zawiszę nie w jego naturalnym środowisku na polu bitwy, ale na zamku, miejscu intryg miłosnych i politycznych manipulacji, by jak w soczewce skupić w nim i wydobyć nasze cechy narodowe - zalety, ale przede wszystkim, ułomności. Nasz wieszcz wcale nie wieszczy o wspaniałości kraju, ale przeciwnie - w sposób ironiczny, a momGntami okrutny, obnaża nasze słabości, kpi z osławionej sarmackiej duszy" - ocenił Orzechowski.

Czarna Sala im. Stanisława Hebanowskiego to trzecia stała scena Teatru Wybrzeże w Gdańsku, oprócz głównej mieszczącej 350 widzów oraz Malarni na ok. 100 miejsc. W Pruszczu Gd. działa letni amfiteatr. W czerwcu tego roku ma się zakończyć adaptacja dawnego kina "Bałtyk" w Sopocie na kolejną siedzibę Teatru Wybrzeże.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji