Artykuły

Czechow i Coelho oczami Słowaka

"Trzy siostry, dwie książki, miłość jedyna" - pod takim tytułem słowacki reżyser Peter Kocan wystawia swoja adaptację słynnej sztuki Antoniego Czechowa. Adaptacja jest dość swobodna. Zresztą nie jest to tylko Czechow. Kocan połączył wątki Trzech sióstr z historią prostego pasterza Santiago, która opisał popularny pisarz Paulo Coelho w swoim "Alchemiku".

Rosyjską prowincję zobaczymy więc wśród pustynnych wydm, pośród których Santiago poszukuje skarbu, który mu się przyśnił. Santiago swój skarb wyśniony odnajduje, siostry tylko śnią o swoim - Moskwie, ale nigdy do niej nie pojadą.

- "Alchemik" to mistyczna bajka, a "Trzy siostry" to smutny realizm. Jeśli pokazać to na scenie razem, to nie powstanie sztuka ani z happy endem, ani też ze smutnym zakończeniem, ale rzecz o alternatywach - tłumaczy reżyser.

Wątki z obu utworów na scenie przeplatają się, co podkreśla scenografia. Podobnie jak zresztą sami aktorzy występują w podwójnych rolach, grając jednocześnie postaci z obu utworów.

A na scenie zobaczymy "trzy siostry": Karolinę Miłkowską jako Maszę, Kamilę Pietrzak jako Irinę i Edytę Milczarek jako Olgę. - Wierszynina gra.... Marzena Wieczorek.

- Uczucie łączące Maszę i Wierszynina nie ma szans. Ona jest mężatką. On ma żonę. Dziś te powody, ta niemożliwość nie są tak oczywiste jak dla Czechowa. Dlatego pomyślałem, że Wierszynin w moim spektaklu będzie kobietą. Tak widzę w naszych czasach zakazaną miłość - tłumaczy Peter Kocan.

Ponadto w sztuce wystąpi również Jan Mierzyński w roli Santiago, a także Przemysław Kapsa (Andrzej, ojciec Santiaga), Joanna Rossa (Natasza, Fatima), Krzysztof Tuchalski (Kułygin, Złodziej), Marcin Rój (Tuzenbach, przywódca wrogiego klanu), Paweł Caban (Solony, Anglik), Aleksander Maciejewski (Czebutykin, sprzedawca kryształów), Teresa Lisowska (Anfisa, Cyganka) i Beata Chorążykiewicz jak Alchemik i Stary Król.

Peter Kocan, znany jest gorzowskiej publiczności z ciekawej inscenizacji "Hamleta", z którą wystąpił w 2004 roku na Międzynarodowych Gorzowskich Spotkaniach Teatralnych. Dlaczego zdecydował się na połączenie rosyjskiej klasyki z bestsellerową opowieścią współczesnego pisarza? Książka Paulo Coelho ma czarodziejską moc, bowiem swoim czytelnikom autor przekazał nieprawdopodobny entuzjazm. Połączyć optymizm tej książki ze sceptycyzmem dumania i melancholią "Trzech sióstr" może oznaczać zwielokrotnienie tego optymizmu na scenie. "Kiedy się czegoś gorąco pragnie, wtedy cały wszechświat jednoczy się, żebyśmy mogli spełnić swoje marzenie..."- pisze Coelho.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji