Artykuły

Kielce. Życie i pasje Heleny Modrzejewskiej

Pamiątki związane z życiem i karierą sceniczną wielkiej aktorki Heleny Modrzejewskiej od soboty będzie można oglądać w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej "Dom Praczki". Archiwalia zostały wydobyte ze zbiorów Instytutu Sztuki PAN na przypadającą w ubiegłym roku setną rocznicę śmierci artystki.

Zgromadzone na wystawie eksponaty, w tym przede wszystkim pamiątki po Helenie Modrzejewskiej, nigdy nie były w całości pokazywane. Wśród prezentowanych materiałów znajdziemy oryginalne fotografie artystki. Aktorka jest na nich uchwycona zarówno w życiu prywatnym, jak i na scenie. W rolach, które lubiła i dzięki którym zdobyła popularność w Europie i Stanach Zjednoczonych. Na tych fotografiach znajdziemy m.in. Helenę Modrzejewską w roli Adrianny Lecouvreur, tytułowej bohaterki z dramatu Scribe'a i Legouvego. Tą rolą debiutowała w USA, występując w 1877 roku na scenie California Theatre w San Francisco i w Nowym Jorku. Na pozostałych fotografiach znajdziemy z kolei polskich partnerów Modrzejewskiej ze scen krakowskich i warszawskich.

Ponadto na ekspozycji zgromadzono egzemplarz reżyserski, a zarazem scenariusz "Hamleta" z 1871 roku oraz rozprawkę "Aktor", napisaną przez Modrzejewską zaraz po premierze spektaklu, w której autorka dała ujście swojemu niezadowoleniu co do sposobu gry niektórych swoich kolegów. Znajdziemy też albumy, szkice, rysunki, akwarele, projekty kostiumów, karykatury, rozprawki, teksty publicystyczne drukowane w polskiej i amerykańskiej prasie, wspomnienia i listy. A wszystko autorstwa sławnej Polki.

Wernisaż wystawy rozpocznie się o godz. 12. Otwarciu ekspozycji będzie towarzyszyła promocja monograficznego zeszytu "Pamiętnika Teatralnego", poświęconego Helenie Modrzejewskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji