Artykuły

Lublin. Spektakle Provisorium i Kompanii w Chatce Żaka

Współpraca Teatru Provisorium i Kompanii Teatr przyniosła spektakle głośne, doceniane w kraju i za granicą. Ten weekend można potraktować jako przegląd, bo zobaczymy aż trzy z nich: "Trans-Atlantyk", "Do piachu" i "Ferdydurke" [na zdjęciu].

Ostatnie z wymienionych przedstawień, pomimo odległej daty premiery (odbyła się dwanaście lat temu na Konfrontacjach Teatralnych), było grane już setki razy i wciąż cieszy się powodzeniem. Adaptacja prozy Gombrowicza w wykonaniu reżyserskiego duetu Janusza Opryńskiego i Witolda Mazurkiewicza jest wybitna (m.in. nagroda na prestiżowym Fringe First na Fringe Festival w Edynburgu) i z łatwością unika przebierania literatury za teatr.

Twórcy spektaklu wynaleźli swoją formułę na pokazywanie Gombrowicza, który jak nikt inny z przemian w ludzkiej fizjonomii wyczarowywał cały wachlarz cech osobniczych. Dzięki biologicznej grze aktorów słynny problem zniewolenia przez formę obserwujemy w przekomiczny i zarazem brutalny sposób z poziomu "gęby" i "pupy". Nie tracą przy tym na jędrności gombrowiczowskie neologizmy. Żywiołowy, nonsensowny humor nie oszczędza portretu emigracji w "Trans-Atlantyku". Konfliktowi Ojczyzny z Synczyzną i pokusom Nowego Świata towarzyszy znakomita scenografia. Burzliwe losy przeszedł dramat Tadeusza Różewicza "Do piachu". Provisorium i Kompania zrealizowały go w 2003 roku, pomimo długotrwałej atmosfery skandalu. I naturalnie twórcy wydobyli to, co ów skandal spowodowało: z determinacją równą Różewiczowi obalili mit porządnych "leśnych chłopaków". Znana już publiczności fizyczność stała się środkiem do pokazania ciemnej, brudnej rzeczywistości wojny.

Piątek-niedziela,Trans-Atlantyk - Do piachu - Ferdydurke, Art Studio (budynek Chatki Żaka), godz. 19, bilety 10-20 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji