Artykuły

Katowice. "Grotowski - Gurawski - tandem idealny" w CSP

Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego w Katowicach zaprasza w najbliższy poniedziałek, 25 stycznia o godzinie 16 na wernisaż wystawy "Grotowski - Gurawski - tandem idealny".

Wystawą tą Centrum Scenografii Polskiej rozpoczyna 25, jubileuszowy rok działalności kolekcjonerskiej, ekspozycyjnej i edukacyjnej.

Ekspozycja "Grotowski - Gurawski - tandem idealny" jest jednym z ważniejszych wydarzeń zamykających uroczystości Roku Grotowskiego, wpisanego przez Konferencję Generalną na listę rocznic obchodzonych pod auspicjami UNESCO, obchodzonej w czołowych ośrodkach teatrologicznych świata.

W 2009 roku minęła też dziesiąta rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego, pięćdziesiąta - objęcia kierownictwa Teatru 13 Rzędów w Opolu (późniejszego Teatru Laboratorium) przez Ludwika Flaszena i Jerzego Grotowskiego, i ćwierćwiecze od samoroz-wiązania Teatru Laboratorium.

Po raz pierwszy, na wystawie w Katowicach zaprezentowane zostaną dwie kolekcje prac Jerzego Gurawskiego w oryginałach: ze zbiorów Centrum Scenografii Polskiej i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, który był animatorem obchodów Roku Grotowskiego w kraju i na świecie.

Kolekcja Centrum Scenografii Polskiej liczy 80 projektów, szkiców i rysunków i została pozyskana od Autora 20 lipca 1987 r. Ma charakter unikatowy i oddaje w pełni ideę koncepcji przestrzennej teatru Jerzego Grotowskiego, współtworzonej architektonicznie i plastycznie przez Jerzego Gurawskiego w okresie współpracy tej niezwykłej pary artystów w Teatrze 13 Rzędów w Opolu i Teatrze Laboratorium we Wrocławiu, od premiery "Siakuntali" w roku 1960, poprzez "Dziady", "Kordiana", "Akropolis", "Tragiczne dzieje doktora Fausta", po "Księcia Niezłomnego" w roku 1967.

Zachowana dokumentacja, obiekty przestrzenne i rekwizyty przechowywane w zbiorach i archiwum Instytutu, a także projekcje zachowanych filmowych materiałów dokumentacyjnych oraz wykłady i zajęcia dydaktyczne dla młodzieży i grup studenckich pozwolą zbliżyć się do czasu, kiedy przeobrażała się wizja współczesnego teatru i jego środków wyrazu.

W czasie trwania wystawy prowadzone będą zajęcia dydaktyczne dla młodzieży klas gimnazjalnych, licealnych i grup studenckich, koncentrujące się na następujących zagadnieniach:

Dramat romantyczny w przestrzeni nowoczesnego teatru. Trzynaście rzędów według Dziadów, Kordiana i Akropolis.

Ku teatrowi ubogiemu - idea teatru Jerzego Grotowskiego.

Akt całkowity. Aktor w przestrzeni teatru J. Grotowskiego

W głąb przestrzeni teatru Grotowskiego.

Wystawa prezentowana będzie do 27 marca br.

Na zdjęciu: fragment wystawy

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji