Artykuły

Łódź. "Ślepcy" na inaugurację sceny OFF Nowy

25 marca w Teatrze Nowym odbędzie się premiera "Ślepców" Maurice'a Maeterlincka, która zainauguruje działanie sceny OFF Nowy. Michał Dawidowicz, absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, debiutuje tym spektaklem jako reżyser teatralny.

Ta inicjatywa została ogłoszona przez dyrektor Mirosławę Marcheluk w listopadzie 2009 roku. Scena OFF Nowy odwoła się do nowoczesnego, poszukującego teatru. Realizowane spektakle będą komentowały teraźniejszość, ukazując współczesne zagrożenia i dotykając obszarów dotychczas przez teatr pomijanych. OFF Nowy odda głos debiutującym i początkującym twórcom.

Inaugurująca premiera będzie pierwszym wystawieniem dramatu laureata nagrody Nobla, piszącego w języku francuskim, na łódzkich scenach. Teatr Nowy, nawiązując do pochodzenia autora "Ślepców", zwrócił się z propozycją współpracy do Regionu Walonii Królestwa Belgii. Zenon Kowal, delegat Regionu w Polsce, objął patronatem honorowym premierę "Ślepców" oraz udzielił wsparcia finansowego. Na uroczystej premierze teatr będzie gościł przedstawicieli Regionu Walonii.

"Ślepcy" to symboliczna opowieść o nadmiarze obrazów otaczających współczesnego człowieka. Lawina impulsów wizualnych powoduje, że nie dostrzegamy samych siebie, a przede wszystkim otaczających nas ludzi. Epatowanie wizualnością łączy się z przekazem werbalnym, zlewając się w jedno. Jednocześnie obraz nie nawiązuje żywego kontaktu z oglądającym. Przenosimy tę relację na innych. W ten sposób funkcjonuje kultura masowa, która pozornie przybliżając świat, oddziela nas od niego i innych ludzi. Patrzymy, ale nie widzimy, zakładając sobie opaskę na oczy. Współczesna tożsamość ma oblicze zmanipulowanej bezwolności.

Koordynatorem sceny OFF Nowy jest Marek Strąkowski, absolwent Wydziału Reżyserii holenderskiej Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten. Reżyserował m.in. w Nieuwe Luxor Theater w Rotterdamie, Konken Studios w Hamburgu, "Crea" Theater oraz Theater Fabriek w Amsterdamie. Współzałożyciel i reżyser Teatru Fabrycznego w Łodzi, gdzie wystawił m.in. Cache-Sex (2008) i Bleter (2009).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji